Nezihe Araz son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul'da vefat eden gazeteci-yazar Nezihe Araz son yolculuğuna uğurlandı.

Araz için Levent Afet Yolal Camisi'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Buradaki törene Araz'ın kız kardeşi Vecihe Büyükaksoy ve yeğenlerinin yanı sıra aralarında Vatikan Büyükelçiliğine atanan Prof. Dr. Kenan Gürsoy, tiyatro sanatçıları Dilek Türker, Kenan Işık, gazeteci Hakkı Devrim'in de bulunduğu dostları ve sevenleri katıldı.

Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler ile ''Ergenekon'' davasının üçüncü iddianamesinde adı geçen Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da çelenk gönderdiği görüldü. Bu arada, törene katılan bazı kadınlar da cemaatin en arkasında saf tutarak namaza katıldı.

Araz'ın cenazesi, burada kılınan namazın ardından omuzlara alınarak konulduğu cenaze aracıyla Yeniköy Mezarlığı'na götürülerek defnedildi.

KENTER TİYATROSU'NDA TÖREN DÜZENLENDİ

İstanbul'da vefat eden gazeteci-yazar Nezihe Araz için Kenter Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.

Araz'ın cenazesi, kitaplarının kapaklarıyla süslenen sahneye konuldu. Saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Araz'ın gazetecilik mesleğinin çok değerli bir mensubu olduğunu dile getirdi.

Nezihe Araz'ın mesleğe erkeklerin çoğunlukta olduğu bir dönem olan 1952 yılında başladığını ifade eden Erinç, ''Kendisiyle birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğum, aynı dönemde gazetecilik yapmaktan gurur duyduğum ustalardan biriydi'' dedi.

Araz'ın gazeteciliğin bir meslek olarak kabul edilmesine neden olan 212 sayılı yasanın çıkmasından evvel, bu yasanın neden gerekli olduğunu anlattığı bir makale yazması nedeniyle işten çıkarıldığını ve bunu kendisinin çok önemli bulduğunu anlatan Erinç, ''Araz yaptıklarıyla özellikle araştırmacı gazeteciliğin başlamasındaki katkılarıyla unutulmayacak isimlerden biridir'' diye konuştu. Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter de Araz'ın arkadaşı, dostu ve hocası olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bana hayatımın bir döneminde pek çok şey öğreten bir müstesna bilgi kaynağıydı. Ölüme itirazımız yok, ama bu kadar yüce, dolu, zengin bir kafanın sonunda uzun bir süre kendini dinlenceye çekmesi şaşırtıcı oldu. Onu son gördüğümde mutluydu. Çocukluğuna dönmüştü. Ellerini çırparak şarkı söylüyordu. Bu yüzden uzun bir ölümü oldu. Çünkü bilinci yerinde değildi. Onun için, benim için, hepimiz için acıklı olan buydu aslında.'' Araz'ın dini inancının kuvvetli olduğunu da vurgulayan Kenter, ''Araz, tanrıyı içinde bulmuş bir kişiydi. Onu çok özleyeceğiz'' dedi.

Tiyatro oyuncusu Kenan Işık da Araz'ın hayatını yazdığı ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale'nin cenazesine sadece 5 kişinin katıldığıyla ilgili gazete kupürlerini kendisine saklaması için verdiğini aktararak, bugünkü törene de katılımın az olduğuna işaret etti. Işık, ''Bu büyük, bu değerli yazarımızın, bu Anadolu kadın ereninin farkında değil Türkiye'' şeklinde konuştu.

Gazeteci Hakkı Devrim de tören öncesinde basın mensuplarının törene katılımın az olmasına yönelik soruları üzerine ''Hepiniz biliyorsunuz ki Türkiye'nin gerçek yıldızları başkaları. Ben isim söylemeyeyim. Nihayet popüler bir şöhret değildir Nezihe Araz arkasından kalabalıklar gelsin'' dedi.

1956 yılında tanıştığı Araz'ın çok yakın arkadaşı olduğunu, hatta oğlunun ismini de onun koyduğunu dile getiren Devrim, ''Bizim kadın meslektaşlarımız arasında, darılmasınlar, benim gözümde bir numaradır. Bir süredir rahatsızdı ve dünyanın farkında değildi, ama çok iyi bakıldı, muhafaza edildi. Dün bir gazeteci arkadaş beni aradı, 'Başını örter miydi? Denize girer miydi?, Mayo giyer miydi?' diye sordu. Çok güldüm. Başka bir yerdeydi Nezihe. Onu eserleriyle tanıyacakların sayısı biraz daha artarsa çok mutlu olurum'' dedi.

Törene, Araz'ın kız kardeşi Vecihe Büyükaksoy ve yeğenlerinin yanı sıra İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Betül Mardin ve tiyatro sanatçısı Dilek Türker'in de aralarında bulunduğu dostları ve sevenleri katıldı.

Nezihe Araz'ın cenazesi, konuşmaların ardından omuzlara alınarak, Levent Camisi'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

BİZE ULAŞIN