Toprak'ın kızları 'evlilik iptali' için başvuru yaptı

Halis Toprak'ın ilk eşinden olan 7 kızı, babalarının 17 yaşındaki Nazlıcan Tagizade ile yaptığı evliliğin iptali için aile mahkemesine başvurdu

İşadamı Halis Toprak'ın 17 yaşındaki Nazlıcan Tagizade ile evlenmesine karşı çıkan ilk eşi Ayşe Toprak'tan olan 7 kızı, Sarıyer Aile Mahkemesi'ne 'evliliğin iptali' için resmen başvurdu. Aysel Duruk, Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Ayşe Toprak Zengin, Sevgi Toprak Tunga ile Mine Toprak'ın avukatları Burhan Apaydın aracılığıyla Sarıyer Aile Mahkemesi'ne verdikleri dilekçede şu ifadeler yer aldı: "Halis Toprak çocuklarının bilgisi dışında Kuşadası'nda 17 yaşındaki Nazlıcan Tagizade Toprak ile evlenmiştir. Yaşı çok küçük olan Nazlıcan Tagizade'nin evliliği, babası İsmet Tagizade'nin noterden verdiği mavafakatnameye dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Evlenme karşılıklı his ve evlilik birliğinin kurulması anlayışına dayanmamıştır. Gerçek sebebi sadece Halis Toprak'ın büyük bir servete sahip olmasıdır. Bu gerçek baba İsmet Tagizade'nin yaptığı açıklamalarla da ortadadır." Dilekçede ayrıca "71 yaşındaki Halis Toprak'ın kendi torunları yaşındaki küçük bir kız çocuğu ile evlenmesi ailesini derinden sarsmıştır. Evlenmeye müsaade kararı veren Kuşadası'ndaki hukuk mahkemesi hakimine, 17 yaşındaki bir kız çocuğuna verdiği evlenme kararının gerekçesi sorulmalıdır" denildi. "Dilekçenin son bölümünde şu ifadeler yer aldı: "Nazlıcan Tagizade, 71 yaşındaki Halis Toprak ile evlenmekle ergin olmuştur. Bu sıfatla miras hakkına sahip ergin durumuna geçmiştir. Bu durum diğer 12 evladının miras haklarına tecavüz niteliği taşımaktadır. 12 çocuğun babası olan Halis Toprak, bu evlilik nedeniyle çocuklarıyla sıkıntılı bir durumun içine düşmüştür" ifadeleri yer aldı.

DAVA AÇTI

Halis Toprak, hakkında çıkan haberlerden dolayı Sabah gazetesi muhabirlerine dava açtı. Toprak, manevi yıkıma uğradığını iddia ederek, manevi tazminat talep etti. Manevi tazminat davasının yanı sıra açtığı 'tespit' davasında da, manevi yıkıma uğradığının tespitini istedi.

BİZE ULAŞIN