Evde sigara içen babasını ihbar etti

20 bin noktada sigara yasağı denetimi yapan yetkililer 35 kişiye ceza kesti. "Alo 184"ü arayan bir çocuk evde içen babasına ceza verilmesini istedi

TÜRKİYE sigarasız yaşama uyum sağladı. "Dumansız hava sahası" sloganıyla hayata geçirilen sigara yasağının uygulandığı 10 gün içinde sadece 38 kişiye ceza kesildi. 20 bin 19 noktada denetim yapıldı ancak hiçbir işletme para cezası almadı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 19 Temmuz-27 Temmuz tarihleri arasında 81 ilde denetim yaptı. Şimdilik 60 ilin sonuçları belli oldu ve istatistiksel veri olarak müdürlüğe ulaştırıldı. Bu sonuçları açıklayan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom "20 bin 19 noktada sigara denetimi yapıldı. Bu mekânların 2 bin 948'i kamu binası, 16 bin 509'u özel işletme, 562'si ise toplu taşıma aracı. Toplam 38 kişiye sigara içme cezası kesildi. 2 bin 424 işletmeye uyarı yapıldı. Ancak bu uyarıların yüzde 95'i, duvarlarında 'Bu işletmede sigara içmek yasaktır' levhası olmadığı için yapılmış. Onun dışında sigara açısından temizlerdi. Para cezası kesilen işletme yok" dedi.

'YÜZDE 95 UYUM VAR'
Çom, 10 günlük bilançonun sevindirici olduğunu da belirterek "Yasağa yüzde 95'ten fazla uyum var. Eğlence sektöründeki işletme sahiplerinin yasağa uyumu tam. Kahvehanelerden tepki var ama onlar da zaman içinde bunun önemini anlayacak" dedi. Bakanlığın oluşturduğu "Alo 184 Sigara Yasağı Hattı"na ilginç ihbarlar da ulaştı. Bir çocuk "Babam evde sigara içiyor. Ona da ceza kesin" dedi. Bursa'da bir kahvehane sahibi ise "Kahvehanemde sigara içiyorlar. Uyardım ama dinlemediler. Gerekli işlemi yapın.
Şimdi polisi de arayacağım" diye ihbar etti.

BİZE ULAŞIN