Piranalar Sapanca Gölü'nde

Sapanca Gölü'nde, balıkçı ağlarına, genellikle Güney Amerika'da rastlanan, grup hâlinde avlanan ve avını kısa sürede iskeleti kalıncaya kadar yiyen yırtıcı bir balık olan pirana takıldı.

Sapanca Gölü'nün Yüzevler mevkisinde balık avlayan Recep Nalbantoğlu ve oğlu Fatih Nalbantoğlu, ağlarına takılan piranayı Su Ürünleri Fakültesine teslim etti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Sapanca İç Su Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Birimi Yöneticisi ve Sapanca Su ürünleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, piranayı vatandaşların kendilerine getirdiğini, ancak balığın bu göle ait bir balık olmadığını Güven, şöyle devam etti:

''Büyük ihtimal, bir vatandaşımız pirana balığını beslemiş. Daha sonra ya beslemekten sıkıldığı için, ya da ölmek üzereyken göle atmış. Bu balığın Sapanca Gölü'nde üremesi, yaşaması, beslenmesi mümkün değil. Bu tropikal iklimin balığı. Geçen yıllarda da atılmıştı. Özelikle turizm döneminde atıyorlar. Bu bir oyun da olabilir. Vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun. Herhangi bir sorun, tehlike yok. Bu tür balıkların ülkeye girişinde daha dikkatli olunması ve daha kontrollü davranılması gerektiğini düşünüyoruz.''

Diğer yandan, Sapanca Gölü'nde önceki yıllarda da birkaç kez pirana balığı yakalanmıştı.
BİZE ULAŞIN