Sağlık turu

Perşembe 30.07.2009
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009
ABONE OL
TÜRKİYE
Cilt kanserinde aşı tedavisi başlatılıyor
TÜRKİYE'DE
4 ildeki merkezlerde uygulanmak üzere, ameliyata uygun olmayan, ciltte metastaz oluşmuş malin melanom (cilt kanseri) hastalarına aşı tedavisi başlatılıyor. Aşının tümörleri yüzde 20-25 gerilettiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, "Ağustos'ta başlatılacak uygulama ile hazır aşının, kemoterapiyle karşılaştırılması içeren klinik araştırma yapılacak" diye konuştu. AA

FİNLANDİYA

Düzenli spor kanseri engelliyor
FİNLANDİYA'DA
yapılan araştırma, her gün en az yarım saat spor yapmanın kanser riskini yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Araştırmada 42 ve 61 yaşları arasındaki 2 bin 560 kişi incelendi. Düzenli egzersiz sayesinde yakalanma riski en çok azalan kanser türleri ise akciğer ve bağırsak kanseri. Kanser Araştırmaları Merkezi'nden Jessica Harris, "Düzenli spor, her derde deva" dedi.

İNGLİTERE

Uzun yaşamın sırrı: Günde bir bardak süt
İNGİLTERE'DEKİ araştırma, süt içeren besinlerdeki kalsiyumun erken ölüm riskini yüzde 25, felç riskini ise yüzde 60 azalttığını ortaya koydu. Uzun soluklu araştırma kapsamında 1930'lu yıllarda çocuk olan kişilerin bugünkü durumları göz önüne alındı. Çocukluğunda her gün bir bardak sütle kalsiyum ihtiyacını karşılayan kişilerin, süt içmeyenlere nazaran daha sağlıklı oldukları ortaya çıktı.