Solaryum arsenik kadar ölümcül

Tıp dünyası, solaryumu suçlu buldu. Kanser Araştırmaları Ajansı, solaryum için "En yüksek derecede kanser riski" diyerek 20 yıllık tartışmayı noktaladı

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, solaryuma girmenin "en yüksek derecede" kanser riskini de beraberinde getirdiğini duyurdu. Lancet bilim dergisinde yayınlanan raporda, solaryumun insan vücuduna en az arsenik ve hardal gazı kadar zarar verdiği belirtildi. Ajans başkanı Vincent Cogliano, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Solaryuma girmek insana kanserojen etki yapıyor. Bu, artık net bir şekilde ortaya konulmuş durumda. Cilt kanserine ve gözde tümör oluşumuna yol açıyor" ifadesini kullandı.

30 YAŞ ALTI DAHA RİSKLİ

Raporda 30 yaşından önce solaryuma girmenin cilt kanseri riskini yüzde 75 oranında arttırdığı, ultraviole ışınlarla yayılan her türlü radyasyonun vücutta kanserojen etkiye yol açtığı da belirtildi. Bunun da solaryumun sigara, Hepatit B, baca dumanı gibi insan vücuduna yüksek oranda zarar veren maddeler kategorisine konulması anlamına geldiği ifade edildi. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nın yayımlattığı bu rapor kanserle solaryumun bağlantısı konusunda yapılan ilk araştırma değil. Ancak bugüne kadar yayınlanan 20 raporun sonuçlarından yararlanılarak hazırlanan en kapsamlı ve net bulguya sahip çalışma. Fakat bu rapor, solaryum cihazlarının kullanımı konusunda yasal düzenlemelerin yapılması açısından bağlayıcı bir özellik taşımıyor. Ajans, yasaklar konusundaki kararı siyasilere bıraktı. Raporun ardından açıklama yapan Fransız Ulusal Dermatologlar Birliği Başkanı George Reuter da, "Çözüm solaryuma yasak konulması değil. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi. Öncelik yasaklar olmamalı" dedi. Reuter, cihazları tüm yıl boyunca düzenli olarak kullananların daha büyük risk altında olduğunu vurguladı. İngiliz Dermatologlar Birliği sözcüsü Nina Goad ise, "İnsanların solaryum cihazlarını kullanmaları konusundaki hak ve özgürlükleri kıstlanmamalı. Sonuçta sigara kullanımına da zararlarına rağmen yasak konulmuyor. Sadece gerekli bilgilendirilmeler daha iyi yapılmalı" diye konuştu. Araştırmaya göre solaryum en çok Avrupa ülkeleri ve ABD'de yapılıyor. 18-45 yaş arası 14 milyon Alman'ın solaryuma girdiği, yüzde 25'inin cihazları kullanmaya 17 yaşından önce başladığı ortaya çıktı.

Prof. Dr. Murat Tuncer (Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı)
Anne sütünden çocuğa bulaşıyor
SOLARYUM güneşten daha tehlikeli. Çünkü solaryuma her mevsimde girilebiliyor. Derinin güneşten çok çok yanması ile solaryuma girmek aynı etkiyi gösteriyor. Bununla ilgili bir genelge yayınladık. Kanserojen etkisi nedeniyle hamilelerin ve emziren annelerin solaryuma girmemesi için uyarlarımız var. Solaryum, emziren annelerin çocukları için bile tehlikeli.

Dr. Sualp Tansan (Tansan Tıp Merkezi Başkanı)

Solaryum, cildin DNA'sını bozuyor
ZARARLARINI sürekli tekrarladığımız halde insanlar hâlâ solaryuma giriyor. Güneş ve solaryumun zararlarının karşılaştırıldığı bir araştırma henüz yapılmadı ancak ben şahsen dalga boyu itibariyle güneşten daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Cildin DNA'sını bozuyor. Melanom dediğimiz en tehlikeli kanser türlerinden birine neden oluyor. SAĞLIK SERVİSİ

BİZE ULAŞIN