Yavru carettalar sıcağa dayanamadı

Mersin'de yumurtadan çıkan 32 caretta caretta yavrusu, sahilde ölü bulundu. Yavru kaplumbağaların aşırı sıcaklardan denize ulaşamadan öldükleri belirtildi.

Perşembe 30.07.2009 16:13
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 16:16
ABONE OL
Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğundan koruma altına alınan caretta carettaların üreme bölgelerinden biri olan Mersin'de, yavru carettalar yumurtadan çıkmaya başladı. Merkez Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi deniz sahili de yumurtadan çıkan yavru carettalarla dolup taştı. Bunların büyük bir bölümü gecenin karanlığında denize ulaşmayı başarırken, bir çoğu da yolunu kaybedince aşırı sıcaklar nedeniyle öldü.

Aynı sahilde dün, yolunu kaybeden 32 yavru caretta ölü bulundu. Yavruların, gündüzleri yaklaşık 40 dereceye ulaşan sıcaklara yakalandıkları için öldükleri belirtildi. Ölmek üzere olan 80 yavru carettanın da yetkililer ve çevreciler tarafından sahilde bulunarak denizle buluşturulduğu bildirildi.

Mersin İl Çevre ve Orman Müdür Yardımcısı Zübeyir Güvel, vatandaşların ihbarı ile olaydan haberdar olduklarını belirterek, "Ekiplerimizi derhal olay yerine gönderdik. Sıcaktan etkilenen ve ölmek üzere olan 80 yavru carettayı kovalar içinde denizle buluşturduk. Ancak bir başka yuva üzerinde çok sayıda ölü yavru kaplumbağa bulduk. Bunlar zamansız yumurtadan çıkan ve yolunu şaşıran caretta yavruları. Yavruların denize sağlıklı bir şekilde ulaşması için çalışmalarımız burada devam edecek" dedi.

Bu arada sahilde toplanan gönüllü çevreciler de yavru carettaların denize ulaşması için çalışırken, bunlardan biri olan Furkan Miras, küresel ısınmanın deniz kaplumbağalarını da etkilediğini belirterek, "Aşırı sıcaklar olmasaydı şimdi bu canlıları denize giderken izleyecektik. Sahilde ölmeden bulabildiklerimizi kurtararak denize bıraktık" diye konuştu.