Artvin'de domuz gibi şüphesi

Cuma 31.07.2009 21:00
Güncelleme: Cuma 31.07.2009 21:01
ABONE OL
Bursa Uludağ'da düzenlenen Uluslararası Gençlik Kampı'nda görev yapan bir kişi ile yanında kaldığı ablası, domuz gribi şüphesiyle, Artvin Devlet Hastanesi'ne başvurdu.

Hastanenin Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İsmail Erdem, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 26 Temmuz'a kadar Bursa Uludağ'da düzenlenen kampta görev yapan U.B. ile kampın ardından bir süre Ankara'da yanında kaldığı ablası S.B'nin, domuz gribi şüphesiyle hastanelerini başvurduklarını söyledi.

Erdem, abla kardeşin, Ankara'dan döndükleri, Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı bir köyde, haberlerden, Uludağ'daki kampta bir personel ile bazı öğrencilerde domuz gribi virüsü tespit edildiğini öğrenmeleri üzerine hastanelerine geldiklerini belirtti.

Şikayetçilerin, U.B'nin Uludağ'daki kampta görev yapmış olması nedeniyle domuz gribinden şüphelendiklerini belirten Opr. Dr. Erdem, kendilerinin hemen muayenelerinin yapıldığını ifade ederek,'' muayenelerinde, her iki şahısta gribal enfeksiyon, burun akıntısı ve postnazal akıntı, boğazda kızarıklık teşhis edildi. Ateş bulgusuna ise rastlanmadı'' dedi.

Erdem, bulgularda herhangi bir anormalliğe rastlanmadığını vurgulayarak, ''Her iki hastanın burun ve boğaz akıntısından sürüntü kültürü ile kan numuneleri alınarak, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildi. Buradan gelecek sonucu göre hareket edilecek'' dedi.

İki kardeşin, tedavilerinin ardından köylerine gönderildiğini ve takip altında tutulduklarını belirten Erdem, ayrıca, bu kardeşlerin köyde birlikte yaşadığı ailelerindeki 11 kişi ile komşularından 4 kişi için koruyucu ilaç gönderilerek, gerekli bilgilendirmenin yapıldığını söyledi.