Uludağ'daki gençlik kampında A gribi

Uluslararası Gençlik Kampı'na katılan 5 Türk öğrenci ve bir kamp görevlisinde A gribi saptandı. Öğrenci velileri kamp sona ermeden çocuklarını geri aldı

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Bursa Uludağ'da bir hastanenin sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Gençlik Kampı'na katılan 5 öğrenci ve bir kamp görevlisinde A gribi (domuz gribi) virüsü saptandı. İngiltere'den geldikten sonra, Uludağ'da düzenlenen ve 13-16 yaş arası 300 öğrencinin katıldığı kampa katılan bir Türk öğrenci rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı.

HASTALAR RİSKİ ATLATTI

Sağlık Bakanlığı tarafından, kamptaki bir çocukta 23 Temmuz Perşembe günü grip benzeri bulguların başladığı ve kendisinin son 3 gün içinde yurt dışından geldiği bilgisine ulaşılması üzerine, Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi'nden görevliler H1N1 virüsü taşıyabileceği şüphesiyle kampa giderek durumu araştırdı. Yapılan tetkiklerde öğrencinin A gribi olduğu tespit edilince, otelde bulunan 300'ü öğrenci, 174'ü personel 574 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Bu öğrenciyle aynı odayı paylaşan ve yakın temasta bulunan 4 öğrenci ve bir kamp görevlisine de virüs bulaştığı tespit edildi. Aynı zamanda kampın sponsoru da olan hastanede tedavi altına alınan 6 kişinin uygulanan ilaç tedavisi sonucunda riski atlattığı, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Taburcu edilen öğrenciler evlerinde ilaç tedavisi görmeye devam ediyor. Kampın dün sona erdiği ancak bazı ailelerin çocuklarını, kamp sona ermeden önce kamptan aldıkları öğrenildi. Sağlık Bakanlığı, tüm kamptakilere koruyucu amaçla ilaç tedavisine başlandığını vurgulayarak, müdürlük ve kamp görevlilerinin 24 saat boyunca iletişim halinde olduğunu belirtti.

YUNANLI TURİSTTE A GRİBİ GÖRÜLDÜ
Yunanistan'dan gemiyle Kuşadası'na gelen böbrek nakli hastası Christos Matara'ya (67) domuz gribi tanısı kondu. İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde izole odada tedavi gören hastanın sonuçlarının pozitif çıktığını ve hayati tehlikesinin bulunduğunu belirtti. DEÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Baskın ise "Hastalığın diğer hastalara bulaşmasını çok net bir şekilde engelledik" dedi.