Evren hastaneye kaldırıldı

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Bodrum'da özel bir hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde akşam saatlerinde fenalaşarak hastaneye kaldırılan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden (GATA) ambulans uçağın gönderildiği öğrenildi.

Bodrum Yalıkavak'ta rahatsızlanmasının ardından ambulansla Universal Hospital Bodrum'a kaldırılan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in rahatsızlandığını duyanlar hastaneye akın etti.

Universal Hospital Bodrum Başhekimi ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Babayiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bir ambulans çağrısı aldık. Hemşiresi ile görüştük. Bir sindirim sistemi kanaması geçirdiğini ifade ettiler. Ambulansla paşamızı Yalıkavak'tan aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız yolda bir kere ciddi anlamda tansiyon düşüklüğü ve fenalaşma geçirmiş. Acil servise alındığında da nabzı 30 civarında idi. Acil serviste kardiolog uzman doktor tarafından gerekli ilaç ve müdahalesi yapıldı. Nabzı ve tansiyonu iyi duruma getirildikten sonra yoğun bakıma aldık. Yoğun bakımda da benzer şekilde nabzı ile ilgili çok fazla düşük seyretmesi durumuna karşı geçici bir kalp pili uygulanıyor. Daha önce benzer şekilde bir sindirim kanaması geçirdiğini biliyoruz. Daha öncesinde de birtakım kalp damar hastalıkları ile ilgili kullandığı ilaçları var. Bunların kullanımı ile kanamaya eğilim artmakta. Gerekli tüm önlemleri aldık" dedi.

Bu arada, Kenan Evren için GATA'tan bir ambulans uçağın gönderildiği öğrenildi.

KENAN EVREN'İN SAĞLIK DURUMU

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in şuurunun açık olduğu ve tedavisinin yoğun bakım servisinde sürdürüldüğü bildirildi.

Evren'in tedavi altına alındığı Universal Bodrum Hastanesi Başhekimi Yusuf Babayiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada Evren'in kalbi ile ilgili yavaşlık ritm problemi sebebiyle geçici bir kalp pili uygulandığını belirterek, ''Daha sonrasında da sindirim sistemi kanaması için tedavilerine başladık. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce benzer şekilde bir kez daha sindirim sistemi kanaması geçirmiş. Bu seferki kanama diğerine oranla, bizim tıbbı anlamda masif dediğimiz fazla miktarları kastedilen bir kanama şekli'' dedi.

GATA'dan bir uçak ambulansın Bodrum'a hareket ettiğini açıklayan Babayiğit şunları söyledi:
''Muhtemelen uygun hale getirip Ankara'ya transfer edeceğiz. Şu an şuuru açık. Hayati organlarını takip ettiğimiz kriterler tansiyonu, nabzı, oksijen dağılımı, idrar çıkışı hepsi kontrol altında. İlk ünite kanı vermeye başladık. Bundan sonraki tedavisi için artık diğer hekim arkadaşlarla karar verip muhtemel transfer edeceğiz. Ankara'dan ekip geldikten sonra birlikte yeniden değerlendireceğiz. Bu gece transferi mümkün olacak diye düşünüyorum.''

BİZE ULAŞIN