Düşman aileler yine çatıştı: 3 ölü

Aralarında husumet bulunan, aynı aşirete mensup ailelerin kavgasında 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. 2 ailenin geçen yılki kavgasında 1 kişi ölmüştü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 04.08.2009 ABONE OL
Ağrı'ın Diyadin ilçesi Dedebulak köyünün Aşağı ve Yukarı Davan mezralarında oturan akraba iki aile arasında bir yıl önce husumet başladı. Şemsiki Aşireti üyesi iki aile, 4 Ekim 2008'de ortak kullandıkları yaylada arazi meselesi yüzünden tartıştı. Van'ın Çaldıran ilçesi sınırında bulunan mezralarda yaşayan ve soyadları aynı olan iki aile, ertesi sabah diğer akrabalarını da minibüslere doldurarak Çaldıran'da buluştu. Van'ın Çaldıran ilçesindeki Merkez Camisi önünde biriken iki aile, silah, taş ve sopalarla birbirlerine saldırdı. Çatışmada 65 yaşındaki Mehmet Yardımcı tabancayla vurularak öldürüldü, 12 kişi yaralandı. Başlayan kan davası nedeniyle güvenlik güçleri ilçe merkezi ve mezrada geniş güvenlik önlemleri aldı.

EVLİ KADINI KAÇIRMIŞLARDI

Olayda ölen Mehmet Yardımcı'nın oğlu Ö.Y., bir ay sonra intikam alma bahanesiyle karşı taraftan evli ve 3 çocuk annesi bir kadını kaçırdı ve 20 gün boyunca evinde tecavüz etti. Kadın da, eline geçirdiği bıçakla Ö.Y.'yi ağır yaralayarak kaçmayı başardı. Bu olay üzerine kan davası namus davasına dönüştü. En son iki hafta önceki duruşmada karşılaşan taraflar birbirine sözlü sataşmada bulundu. Aralarındaki husumet giderek büyüyen iki aile önceki gece yaylada karşılaştı. Silahların kullanıldığı kavgada Reşat Yardımcı (25), Abdullah Yardımcı (20) ve Halil Aktaş (23) olay yerinde hayatını kaybetti. İsmi öğrenilemeyen bir kişi hafif yaralandı.

BUGÜN NELER OLDU