Hayvanlar saf altınla tedavi edilecek

İstanbul'daki hayvanlar artık 24 ayar saf altınla tedavi edilecek. Tüm Avrupa ülkelerinde kalça displazi (kalça ekleminin bozulmasından dolayı ortaya çıkan şiddetli ağrı) vakalarında uygulanan "Gold Pin" yöntemi İstanbul'da da uygulanacak.

Altın tedavisinde, hayvanın eklem noktasına 1-3 gram arası 24 ayar altın zerrecikleri yerleştiriliyor. Yerleştirilen altın zerreleriyle sinirlere olan baskının önüne geçilerek, bölgenin eski kas gücüne kavuşması sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, İstanbul'daki evcil hayvanlar için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği (SHKD) ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar çerçevesinde Avrupa'nın önde gelen veteriner hekimlerinden Dr. Ralf Sweda'yı İstanbul'a davet eden SHKD ve Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, veteriner hekimler için "Gold Pin Yöntemi" konulu eğitim programı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'a gelen Sweda, Büyükşehir Belediyesi veteriner hekimleri için 4 gün süren eğitim programı düzenledi.

İBB Fatih Hayvan Hastanesi'nde 30 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen eğitimlere İBB veterinerlerinin yanı sıra Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği'nin veteriner hekimleri de katıldı.

GOLD PİN NEDİR?

Gol Pin, birçok Avrupa ülkesinde, evcil hayvanlardaki ortopedik sorunların tedavisi için kullanılan bir yöntem. Ameliyat edilen hastanın kemiklerine altın çivilerin uygulanması olarak da özetlenebilecek yöntem, ameliyat sonrası ve ilerideki yıllarda oluşabilecek komplikasyonları da ortadan kaldırıyor.

Özellikle kalça displazi (kalça ekleminin bozulmasından dolayı ortaya çıkan şiddetli ağrı) şikâyetlerinde uygulanan yöntemde, hayvanın eklem noktasına 1-3 gram arası 24 ayar altın zerrecikleri yerleştiriliyor. Yerleştirilen altın zerreleriyle sinirlere olan baskının önüne geçilerek, bölgenin eski kas gücüne kavuşması sağlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Veteriner Hizmetleri Müdür Yardımcısı Fahrettin Cerrahi, "Büyükşehir Belediyesi veterinerleri artık Gold Pin uygulamasıyla hizmet verebilecek seviyede. Yapacağımız tedavilerde bu yöntemi yaygın bir şekilde kullanmak istiyoruz." dedi.

BİZE ULAŞIN