İkinci hayatının 50'nci gününde yine Meclis'te

Böbrek nakliyle yeniden doğan CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, bugün yeniden Meclis'te... Normal yaşantısına geri döndüğünü anlatan Seyhan, "Ağrısız bir uyku, mutluyum" diyor

Salı 04.08.2009
Son Güncelleme: Salı 04.08.2009
ABONE OL
CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, "Hayatla yeniden buluştum" dediği böbrek nakli ameliyatının 50'nci gününde, siyaset sahnesindeki yerini geri almaya hazırlanıyor. TBMM başkanlık seçimleri için bugün Meclis'e gelecek olan Seyhan duygularını, "Hayata yeniden başladım. Makinesiz bir hayat, ağrısız bir uyku; mutluyum" diyerek anlatıyor. Hastalığı süresince hayatının bir bölümünü makineye bağlı böbrek hastalarıyla birlikte geçirdiğini belirten Seyhan, yaşadığı zorlu süreçle ilgili olarak SABAH'ın sorularını yanıtladı. Normal bir yaşantı sürecine girdiğini ve son 15 gündür günde iki saat spor yaptığını söyleyen Seyhan gözlemlerini şöyle aktarıyor: "On binlerce kişiyle aynı sıkıntıyı yaşıyorsunuz. 5 yaşında bir çocuğun hiç tuvalete çıkamadığını görüyorsunuz. 20 yaşında evlenmek isteyen görme özürlü insanları görüp çok üzülüyorsunuz. Çocuk sahibi olmak isteyenler var. Onlarla yaşadım. Ama ölümü hiç düşünmedim. Bir şekilde hayatla mücadele ederek bunu çözeceğimi biliyordum. Umudum ve inancım vardı" Tedavisi boyunca yersiz gerginliklerin hayatı zehir ettiğini anladığını söyleyen Tacidar Seyhan, organ bağışının çoğalması için birçok seçenek olduğunu anlatarak bu işi çeşitli ülkelerin nasıl çözdüklerini incelediğine dikkat çekiyor.

HAYATA BAKIŞI DEĞİŞTİ

Bundan sonrasıyla ilgili planlarını ve hayata artık nasıl baktığnı ise şöyle aktarıyor Seyhan: "Meselelere daha hoşgörülü bakabiliriz. Daha bağışlayıcı olabiliriz. Rahatsızlığım süresince benim öğrendiğim şeyler bunlar. Yaşamla yeniden buluşmak bu... Türkiye'de organ bağışının az olması bir sorun. Ancak Türkiye bunu çözebilir. ABD gibi bazı ülkelerde bütçede organ nakli konusunda belli bir ödenek ayrılıyor. Organının bir kısmını veren ailenin eğitim yardımları karşılanıyor. Buna benzer yasal düzenlemelerle organ bağışı sorununu çözebiliriz."