Yapışık ikizler ölü olarak doğdu

Kayseri'de mevsimlik işçi olarak çalışan Şanlıurfalı ailenin, birbirlerine göğüs ve midelerinden yapışık siyam ikizleri ölü olarak dünyaya geldi.

İkinci çocuklarına kavuşma hayali kurarken yıkılan İpek ailesinin ikizlerden birinin cinsiyetinin kız olduğu belirlenirken, diğerinin cinsiyeti tespit edilemedi. 40 bin doğumda bir rastlanan ilginç olay, aile ve hastane çalışanlarını şaşkına çevirdi.

Siyam ikizlerini dünyaya getiren anne Zeynep İpek, doğum sonrası üzüntüye boğulurken isminin açıklanmasını istemeyen baba, "Şanlıurfa'dan çapa yapmak için birkaç hafta önce Kayseri'ye geldik. Doğumu bekliyorduk. Yaptırdığımız ultrason uygulaması sonrası ikiz bebeğimizin olacağını öğrenmiştik. Ancak bu şekilde beklemiyorduk. Şok içindeyiz." dedi. Sosyal güvencesi olmayan aile devletten yardım istedi.

Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Lokman Çam ise Zeynep İpek isimli hastanın önceki gün artan doğum sancıları nedeniyle hastanelerine başvurduğunu söyledi. Normal yolla doğum yapamayan hastaya sezaryenle doğum yaptırdıklarını anlatan Çam, İpek ailesinin bebeklerinin yapışık ikizler olarak dünyaya geldiğini söyledi. Siyam ikizlerinin göğüslerinden ve karınlarından birbirine yapışık, uzuvlarının ayrı olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çam, ikizlerden birinin cinsiyetini kız olarak tespit ettiklerini, diğerinin ise cinsiyetinin tespit edilemediğini bildirdi.

Tıp dilinde çeşitli organları yoluyla vücutları birbirine yapışık olan bebeklere siyam ikizi tanımı yapılıyor. İstatistiklere göre siyam ikizleri 40 bin doğumda bir dünyaya geliyor. Canlı olarak dünyaya gelen yapışık ikizlerden 200 bin bebekte sadece biri yaşayabiliyor. Türkiye'de ise bugüne kadar yaşadığı bilinen tek siyam ikizleri Kahramanmaraş'ta hayatını sürdürüyor. Bugün 10 yaşını dolduran Ayşe ve Sema Tanrıkulu isimli çocuklar, doğduktan 11 ay sonra başarılı bir operasyonla ayrılmışlardı.

BİZE ULAŞIN