3. yüzyıla ait insan iskeleti bulundu

İzmit'te yürütülen tarihi eser kurtarma çalışması sırasında III. Yüzyıla ait insan iskeletleri çıktı. Kazı çalışmasında M.S 312 yılına ait bulgulara da rastlandı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 05.08.2009 15:12 ABONE OL
Tarihte birçok medeniyete evsahipliği yapan İzmit'in dört bir tarafı tarihi eserlerle kaplı. Özellikle Çukurbağ Mahallesi'nde çok sayıda eserin yer alması nedeniyle sık sık kazılar yapılıyor.

İzmit Müze Müdürlüğü'nün Tarihi Eserleri Kurtarma Çalışması adı altında yürüttüğü Çukurbağ'daki kazılarda, M.S 312 yılına ait bulgulara rastlandı III. Yüzyıla ait insan iskeletleri ve eşyaların çıkarıldığı kazıda, daha da ileriye gidileceği belirtildi. İskeletlerin normalinden büyük olması dikkat çekti. Kazı ekipleri, iskeletlere zarar gelmeyecek şekilde çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Çukurbağ Mahallesi'nde devam eden kazı çalışmalarını İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da takip etti. Beraberinde, Çekül Vakfı Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah ve İzmit Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç ile bölgeye gelen Dr. Doğan, müze yetkililerinden ve arkeologlardan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Doğan, İzmit'in tarihsel zenginliğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini hatırlatarak; "Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapan bir kentte yaşıyoruz. Çukurbağ'da sürdürülen kazı çalışmaları bunun iyi bir kanıtıdır. İzmit'in tarih ve kültür kenti olabilmesi için bu değerlerin korunması ve özenle sunulması gerekir. İlgili organlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu yapıyı oluşturmak ve toprağın altındaki tarihi ortaya çıkarmak zorundayız." dedi.

BUGÜN NELER OLDU