Doğa'nın dengesi değişti

Uzun süredir hayatında değişiklik yapmayı planlayan Doğa Rutkay'ın tadilatı bitti! Önce sevgilisi Şahan Gökbakar'dan ayrılan, ardından evini değiştiren Rutkay; 14 kilo vermiş haliyle Şamdan Plus'a poz verdi.

Tiyatro sanatçısı, oyuncu ve program yapımcısı Doğa Rutkay, geçmişini silip yepyeni bir hayata başladı. Evinden, kullandığı eşyalara kadar her şeyini değiştiren ve üç ayda 69'dan 55 kiloya inen ünlü sanatçı; değişim sürecini Şamdan Plus dergisi için Öykü Yazıcıoğlu'na anlattı.

DOĞA RUTKAY FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

ŞİŞMANIM ÇABUK GEL!

* Evimi, vücudumu, her şeyimi değiştirdim. Benim şöyle bir yapım var; bir şeyleri görürüm, koklarım, algılarım ama duygularımı zor terk ederim. Aceleci bir tip olmama rağmen ayaklarım hep yere basar. Zaten uzun zamandır istiyordum hayatımda büyük bir değişiklikler yapmayı. Evren de bana yardım etti. Evdeki masamı, çatalımı, bıçağımı bile değiştirdim.

* Birçok şeyden memnuniyetsizdim zaten. 11 Şubat sabahı bir anda uyandım ve Taylan Kümeli'yi aradım. Zaten dört senedir hep onunla birlikte kendimi kontrol etmeye çalışıyor fakat bir türlü istediğim kilolara gelemiyordum. O sabah onu aradım ve sadece "Alo Taylan, şişmanım çabuk gel" dedim. 69 kiloyu bulmuştum. 11 Şubat sabahı başladım, 6 Nisan'da 11 kilo vermiştim. Şu anda ise 55 kiloyum. Ben hayatımda hiç 55 kilo olmadım.

ÜÇ AY SPOR YAPTIM

* Her sabah 60 dakika yürüdüm köpeğimle. O zaman Fulya'da oturuyordum, oradan çıkıyordum dimdik Nişantaşı yokuşunu. Nişantaşı'nın tepesi, oradan aşağı Yıldız Parkı'na iniyordum. Parkta köpeğimle oyun oynayıp tekrar eve dönüyordum. Üç ay boyunca her gün bunu yaptım ve hiç sıkılmadım. Ayrıca çok da iyi beslendim ve hala da besleniyorum.

* Kilo vermek isteyen birinin mutlaka diyetisyene gitmesini tavsiye ediyorum. Mesela benim her çarşamba saat 15.30'da görüşmem var. O gün geldiğinde tartının üzerine çıkmak, daha doğrusu çıkacağını bilmek önemli. Birinin sizi tasmayla kontrol etmesi lazım bence.

* Günde beş öğün ve az yedim, üstüne bir de yürüyüş olunca metabolizma tıkır tıkır çalışıyor. Bol bol semizotu ve kabak yedim. Eğer canım pilav isterse bulgur tercih ettim. Çok fazla su tükettim.

* Zayıf kadın fikrini sevmiyorum. Yuvarlak hatlı biriyim. Hatlarımı da kaybetmek istemiyorum. Onlar bende kalsın ama fazlalıklar gitsin. Olmam gereken kilo aslında 58 ama ben şu an 55 kiloyum. Taylan Kümeli bana "Canın istediğinde artık tatlı ve makarna ye" diyor ama gerçekten canım bile çekmiyor.

EVLİLİK HAYALLERİ OLAN BİRİ DEĞİLİM

* Hep uzun süreli ilişkilerim oldu ve bundan sanırım bir parça yoruldum. Kendime zaman vermek istiyorum. O kadar çok okumadığım ve izlemediğim şey birikmiş ki. Sadece kendimi geliştirmek istiyorum. Yoruldum bir takım şeylerden herhalde.

* Evlilik gibi bir duygu içimden geçmedi bugüne kadar. Zaten böyle hayalleri olan bir insan değilimdir. Hiç evlilik, gelinlik hayali kurmadım. Çocuk konusunda ise daha kendimin çocuk olduğunu düşünüyorum. Şu anda da böyle yaşamak istiyorum. Ruhumu kilitlemek istemiyorum.

BİZE ULAŞIN