'İkoncanlık nedeni narsist kişilik'

Ünlü psikiyatrlar, saat başı mayo değiştiren sosyetenin plaj güzellerini yorumladı. Uzmanlar durumu, kendini beğendirme isteğiyle açıkladı

Çarşamba 05.08.2009
ABONE OL
Sosyetenin "ikoncan" lakaplı plaj güzelleri, bu yaz da geleneği bozmadı ve renk renk bikinileri, aksesuvarlarıyla Çeşme ve Bodrum sahillerinde boy gösterdi. Kimi gün boyu denize girmeden güneşin altında yattı, kimi saat başı üstünü değiştirip defile yaptı. Eda Taşpınar 9 saat güneşlenerek rekor kırarken, Demet Akalın "en çok bikini değiştirme" dalında yarıştı. Süreyya Yalçın locasıyla, İvana Sert ve Deniz Berdan gibi isimler de farklı kıyafetleriyle gazete sayfalarını süslemeyi başardı. Psikiyatristler ise bu durumu toplumdaki narsist (Kendi benliğine bağlanan, hayran olan kimse) kişilik artışına" bağladı. Uzmanlara göre, dinlenmek yerine gündemde kalmaya çabalayanlar "profesyonel amaçla tatil işi" yapıyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

ARMAĞAN YÜCEL SAMANCI
Tüm dünyada böyle
"
Dünyada kendini beğenme, beğenilme hissinde artış var. Beğenildiğini hissetmek, sürekli görünümle gündemde olmak narsist kişilik özelliklerinin artmasına bağlı bir durum. Bu, toplumun genelinde var."

SEDAT ÖZKAN
Tercihleri beden dili

"Bazıları konuşarak aktivitede bulunur, bazıları beden dilini ifade aracı olarak kullanır. Bunlar da, sosyal yaşamda sözel dili değil beden dilini kullanıyor. Bu bir yaşam biçimi tercihidir."

ÖZKAN PEKTAŞ
Sergileme isteği

"Medyanın istediğini veren bir popülasyon. Her insanın kendisini sergileme ihtiyacı olur. Bazı insanlar tanınmaktan ve gazete sayfalarında yer almaktan mutlu olabilir."

KEREM DOKSAT
Onların varoluş tarzı

"Gündemde kalmak için, fotoğrafları çekilsin diye bu tarz davranışlar sergiliyorlar. Bu, onların varoluş ve kendilerini ortaya koyuş tarzı. Türkiye'de artık kafaya değil de vücuda önem veriliyor."