2.yerleştirme başvuruları yarın başlıyor

Ortaöğretime Geçiş Sistemi ikinci yerleştirme başvuruları yarın başlıyor.

Ortaöğretime Geçiş Sistemi 1. yerleştirme işlemi sonucu boş kalan kontenjanlar için 2. yerleştirmeye başvurular yarın başlayacak.

Ortaöğretim Yerleştime Puanı (OYP) sonucuna göre, öğrenci alan herhangi bir okula kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasıda kayıtlarını yaptırdı. Yapılan kayıtlar sonucunda boş kalan kontenjanlar için yeniden başvuru alınarak, 2. yerleştirme işlemi yapılacak. 1. Yerleştirmeye katılan tüm öğrenciler, 2. Yerleştirme için 7-11 Ağustos 2009 tarihleri arasında talepte bulunabilecek.

2. Yerleştimeye katılmak isteyen öğrenciler, 2. Yerleştirme İşlemi Talep Dilekçesi'ni doldurarak, başvuru işlemlerini yaptırdığı okul müdürlüğüne talepte bulunacak. Yerleştirme talebi onaylandıktan sonra, iki nüsha çıktı alınıp mühürlenecek ve bir nüshası öğrencinin velisine verilerek, diğeri okulda saklanacak.
2. Yerleştirme talebinde bulunan öğrenciler, 1. Yerleştirme sonucuna göre herhangi bir okula yerleşmiş ve kayıt yaptırmış olsa bile bu okullardan kayıtları sistem tarafından doğrudan silinecek. Bu durumda öğrenci, 1. Yerleştirme işleminden doğan tüm haklarını kaybedecek.

1. Yerleştirme sonucu kayıt yaptırdığı okulu, 2. Yerleştirme sonucunda yeniden kazanan öğrencinin, bu okuldaki kaydı sistem tarafından doğrudan yapılacak. Ancak veli, 2. Yerleştirme için talepte bulunduktan sonra okuldan kayıtla ilgili evrağını aldıysa, 2. Yerleştirme sonucunda yeniden aynı okulu kazanması durumunda yeni kayıt yaptırması gerekecek.

Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı ile öğrenci alacak alanlara kayıt hakkı kazanan ancak, sağlık kurulu raporuna göre bu alanlara kayıt yaptıramayan öğrenciler, 2. yerleştirmeye başvurduklarında sadece sağlık kurulu raporu kabul edilmeyen alanlar tercih listesinden düşülerek, öğrencinin 2. Yerleştirme işlemi yapılacak.

BİZE ULAŞIN