Akrep korkusuyla damda yatıyolar

Güneydoğu'da yaz aylarında havaların ısınmasıyla ortaya çıkan akrepler özellikle ahşap evlerde yaşayan vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor.

Perşembe 06.08.2009 00:00
ABONE OL
Akreplerden korunmak için değişik önlemler alan vatandaşların büyük bir kısmı akrep korkusu nedeniyle damda yatmayı tercih ediyor.

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Yenipınar köyünde ikamet eden M. Ali Uçar, akrep korkusundan dolayı kış mevsimine kadar damda yatmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Günde bir iki akrep öldürdüklerini ancak akrebin 50 tane yavruladığını belirten Uçar, kavanoza doldurduğu akrep ve yavrularını ilgililere göstererek yardım talebinde bulundu.

Uçar, "Evde, eşim, 2 çocuğum ve iki kardeşimle yaşıyoruz. Kışın evin yıkılma tehlikesi, yazın ise akrep korkusuyla uyuyamıyoruz. Evin tamir edilmesi için kaymakamlık ve yetkili mercilere yaptığım tüm başvurular da sonuçsuz kaldı." dedi.

Bazen korkudan gidip komşularda veya akrabalarda kaldıklarını ifade eden Uçar, "Her gün çocuklarım, eşim ve kardeşlerimin başına bir şey gelecek diye korkuyorum. Daha önce köyümüz yılanlı köy diye anılıyordu. Çok fazla yılan vardı, şimdi ise akreplerden geçilmiyor. Her gün bir iki akrep sokma vakası yaşanıyor. Ben kendi evimi ilaçlıyorum ama fayda etmiyor. Köyün ilaçlanmasını istiyorum." diye konuştu.