Cohen hayranlarını büyüledi

Dünyaca ünlü ozan-şarkıcı Leonard Cohen'in 2009 Dünya Turnesi kapsamında Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde verdiği konser, hayranlarını büyüledi. Konser öncesi Cohen'den İsrail konserini iptal etmesini isteyen bir grup eylem yaptı.

2009 Dünya Turnesi'ne Kanada'da başlayan efsane müzisyen Cohen'in Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, Norveç, İrlanda, Portekiz ve İtalya'dan sonra Avrupa'daki dokuzuncu durağı İstanbul oldu.

İki gün sürecek olan Cohen konserinin ilki İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve BKM işbirliği ile Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde yapıldı. Dün akşam saat 21.00'de başlayan konsere ilgi büyüktü.

Cohen hayranları saatler öncesinden konser alanına gelerek kapıların açılmasını bekledi. 150, 175, 200 ve 250 TL'lik biletler kapışıldı. Dört bin 500 kişilik açık hava sahnesi tıklım tıklım doldu. Cohen'i dinlemeye gelenlerin çoğunluğunun İstanbul'da yaşayan yabancılar olduğu gözlendi. Öte yandan, 35 ila 50 TL arasında satılan Cohen CD ve DVD'leri de kapışıldı.

Sahneye 10 kişilik bir ekiple çıkan Cohen de hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Cohen, 3 saat süren konserde klasikleşmiş şarkıları, "Dance Me To The End Of Love", "Famous Blue Raincoat", "Suzanne", "Marianne", "I am Your Man", "First We Take Manhattan" gibi şarkılarını seslendirdi.

Hayranlarını büyüleyen Cohen ikinci konserini perşembe günü aynı yerde verecek."İSRAİL'E GİTME" EYLEMİ
Dünyaca ünlü müzisyen Leonard Cohen'den İsrail konserini iptal etmesini isteyen bir grup, Cohen'in konser verdiği Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi önünde eylem yaptı. Filistin İçin Küresel Hareket" üyesi ve Cohen hayranı 15 kişilik bir grup, konsere girenlere "Cohen, Don't Play İsrael" yazılı afişler dağıttı.

Leonard Cohen, 2009 Dünya Turnesi kapsamında, iki konser vermek için ilk kez İstanbul'a geldi. Harbiye Açıkhava'daki konserin yapıldığı sahnenin girişinde protesto vardı.

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu önüne gelen 15 kişilik Filistin için Küresel Hareket üyesi, Leonard Cohen'in İsrail'de vereceği konseri iptal etmesi için protesto gösterisi yaptı. Eylemciler, sanatçıdan İsrail'de vereceği konseri iptal etmesini istedi.

Ellerinde Filistin bayrakları ve "Leonard Cohen Don't Play İsrail" yazılı dövizler taşıyan grup, aynı ifadenin yazılı olduğu kâğıtları konser dinlemeye gelenlere dağıttı. Grup, konsere girenlerden isteklerini Cohen'e iletmelerini istedi. Grup, eylemi konser başlayıncaya kadar devam ettirdi.

"Cohen Tel Aviv'e gitme Ramallah'a git" şeklinde sloganlar atan grup adına yapılan açıklamada, "Leonard Cohen 24 Eylül 2009 tarihinde Tel Aviv kentinde yapmayı istediği konseri iptal etsin. Filistinli vatandaşlar için tam eşitliği temin ederek ve Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkına saygı göstererek Uluslararası yasalara tamamen uyana kadar İsrail'i boykot etmeye çağırıyoruz." denildi.
Polisin güvenlik önlemleri altında yapılan eylemin ardından grup dağıldı.

BİZE ULAŞIN