Ek sınavlar hafta sonu yapılacak

Mezun olabilmek için kredi eksiği bulunan açık öğretim lisesi öğrencilerine yönelik uygulanacak ek sınavlar hafta sonu yapılacak.

Perşembe 06.08.2009 00:00
ABONE OL
Sadece il merkezlerinde dört oturumda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan sınavlar, Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesi ile Bursa Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesinde yapılan duyuruya göre ek sınava, 3 yıllık sistemin 2009'da sona ermesi dolayısı ile kaç kredisi olduğuna bakılmaksızın 4 dönem (dahil) ve üzeri döneme sahip olan, 3 yıllık sisteme tabi (Aktif, Donuk ve Silik konumda bulunan) bütün öğrenciler katılabiliyor.

Lise ara sınıftan ayrılarak açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesinde en az bir kez sınava girmiş olan öğrencilerinden 2008-2009 eğitim-öğretim yılı II. dönemi itibariyle öğrencilik durumu aktif veya dondurulmuş olan; açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesinin 4 yıllık programlarına kayıtlı olup en az 7 dönem ve üzerinde eğitim gören, açık öğretim lisesi 4 yıllık programına kayıtlı olup, mezun olabilmesi için bir dönemde alabileceği en fazla 30 kredi veya daha az kredi eksiği olan; mesleki açık öğretim lisesi 4 yıllık programa kayıtlı olup, yüz yüze eğitimini ve stajını tamamlamış, mezun olabilmesi için 40 krediye kadar eksiği olan; mesleki açık öğretim lisesi 4 yıllık programa kayıtlı olup, yüz yüze eğitiminde başarısız meslek dersi bulunan öğrencilerin kültür derslerinden en fazla 19 kredi, meslek derslerinden ise en fazla 21 kredi olmak üzere toplamda 40 kredi eksiği olanlar ek sınavlara katılabilabilecek.