"En büyük babalığı TEV'den gördüm"

TEV bursuyla ABD'ye giden Akkök Grubu CEO'su Mehmet Ali Berkman: Babamın geliriyle bunları başaramazdım

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Mehmet Ali Berkman'ın babası 1930'larda Sümerbank'ın çeşitli fabrikalarında çalışan bir devlet memuru, annesi ise ev hanımıydı. Türkiye Eğitim Vakıfı'nın bursiyeri olarak Amerika'ya gitti. Şimdi ise Türkiye'nin en büyük şirketlerinden biri olan Akkök Grubu'nun CEO'su. Başarılı yönetici, orta halli bir ailenin iki çocuğundan biriydi. Lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Sanayi Yönetimi bölümünde tamamladı. TEV'in kuruluşunun 2'nci yılında 1969-1970 bursiyeri olarak ABD'ye gitti ve üniversite eğitimi aldı. 4 Temmuz 1972'de Koç Grubu'nda çalışma hayatına adım atan Mehmet Ali Berkman, Koç'un pek çok şirketinde üst düzey yöneticilik yaptı. 32 yıl sonra, 2003 senesinde ise Koç Grubu'nun emeklilik politikası gereğince topluluktan ayrıldı.

'MEMUR MAAŞIYLA OLMAZDI'
Berkman, TEV'in bursunun hayatını nasıl değiştirdiğini şöyle anlatıyor: "Amerika'da medeniyet, teknoloji, demokrasi, yargı sistemi her şeye kısa sürede empoze oluyorsunuz. Amerika 20'nci asrın olduğu gibi 21'nci yüzyılın da ülkesi. Oraya gittiğimizde başka bir dünyayla karşılaştık. Hayal ettğimiz her şeyi rafta buluyorduk. Hepimizin bilgisayarı vardı. Bunlar hepsi TEV'in sayesindeydi." Berkman daha sonra açık yüreklilikle ekliyor: "Babamın imkânlarıyla bunu yapmam mümkün değildi. Amerika'da 2 yıllık bir burs 100 bin dolara patlar. Memur maaşıyla bunu yapmak imkânsızdı. Ben çocuklarıma yurtdışı eğitim hakkı sağladım. Bana en büyük babalığı TEV yaptı."

'BORCUMUZU HATIRLATIRDI'
Vehbi Koç'la tanışma şerefine eriştiğini de belirten Berkman, onun ideallerini ise şöyle aktarıyor: " Türkiye'nin en önemli sorunun eğitim olduğunu her seferinde tekrarlardı. Bize de hep borcumuzu hatırlatırdı. Maddi yönden değil manevi yöndendi bu borç. Başka bursiyerlere bizim de kapı açma zamanımızın geleceğini söylerdi." Bağışçılarıyla bursiyerleriyle "kocaman bir aile" olarak tanımladığı TEV'in eğitim hayatındaki rolünün çok önemli olduğunu da, "TEV, bursiyerlerinden yurtdışındaki eğitimden sonra geriye dönüp, ülkelerine hizmet etmelerini isteyerek, beyin göçünün önüne geçiyor" sözleriyle vurguluyor. TEV'in mütevelli heyetinde de olan Berkman, "Bu çok büyük bir sevda. Yönetim kurulundaki 7 kişiden 5'i TEV bursiyeridir. Bu Vehbi Bey'in vasiyetiydi. Hem yeni bursiyerler yetiştiriyoruz. Hem de vakfa katkıda bulunuyoruz" diye konuşuyor.