Kıbrıs'ta nakil anneliğe yasak

KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Kıbrıs'ta yumurta ve sperm nakli ile tüp bebek yapan merkezlerin kapatılması için çalışıyor

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Kıbrıs'ta sperm ve yumurta bağışlarının kontrolsüz yapıldığını öne süren KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, bu merkezlerin kapatılması için hazırladığı genelgeyi Bakanlar Kurulu'na sundu. Türkiye'de yasak olan, sperm ve yumurta bağışı ile anne babalık konusunda Kıbrıs'ta on yıldır uygulamalar sürüyordu. Ancak önceki gün Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de konuyu görüştüğünü belirten KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Bakanlar Kurulu'nun onaylayacağı bir tüzük ile artık Ada'da tüp bebek için donör alımı ya da ithalinin yasaklanacağını açıkladı. Bir süre önce yaptıkları araştırmada, yurtdışından kayıtdışı ve kontrolleri yapılmamış sperm ve yumurta getirildiğini tesbit ettiklerini açıklayan bakan, bu tür uygulamaların son derece sakıncalı sonuçlar doğurduğunu kaydetti. Dr. Kaşif, tüp bebek merkezlerinin çalışmalarını belirleyen tüzükte değişiklik yaptıklarını ve bundan sonra başkalarından yumurta ya da sperm alınarak tüp bebek uygulaması yapılmayacağını idea etti.

LİSELİ VERİCİ YASAK GETİRDİ

Tüm bu tartışmaları geçtiğimiz hafta yayınlanan bir haber başlattı. Kıbrıslı Gazetesi'nde yer alan habere göre 16 yaşında bir genç kız karın ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvurdu. 19 yaşında olduğunu söyleyen genç kızın, aşırı yumurta üretmesine neden olan bir ilaç aldığı saptandı. Kayıtlardan aslında 16 yaşında olduğu henüz lisede okuduğu saptanan genç kız tedaviye alınırken, durum KKTC Sağlık Bakanlığı'na bildirildi. Lefkoşe'de büyük bir tüp bebek merkezinde genç kıza yumurta bağışı yapması için yumurta çoğaltıcı ilaç verildiği belirlendi. Bunun üzerine ailesi hakkında da araştırma başlatıldı. Bu olayla birlikte, Kıbrıs'ta yaşayan üniversite öğrencilerin yumurta bağışı yaptığı konusu gündeme gelince, bakanlık bu merkezlerin kapatılması için genelge hazırladı. Konu dün KKTC Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Ancak görüşme haftaya kaldı. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, bu olayın üzerine gideceğini ve yasaklama kararı için çalışacağını söyledi.