Münevver davası Meclis tarafından 'takip edilecek'

Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili olarak toplanan Meclis İnsan Hakları Komisyonu, olayın bir alt komisyon kurularak incelenmesini kabul etmedi

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, Münevver Karabulut cinayetinin bir alt komisyon kurularak incelenmesine ilişkin muhalefet önerisini kabul etmedi. CHP ve DTP ile AK Parti'den Halide İncakara'nın oylamada ittifak yapmasına rağmen karşı oylar fazla çıkınca, alt komisyon kurulmadı. AK Parti'li Halide İncekara, cinayet için alt komisyon kurulması yönünde oy kullandığını ancak sayının yetersiz kaldığını söyledi. İncekara, "Baba Süreyya Karabulut'u çağırıp dinleyebilirdik. Bu, İnsan Hakları Komisyonu olarak yapmamız gereken bir şeydi" dedi. CHP'li Malik Ecder Özdemir, Ahmet Ersin, Çetin Soysal ve DTP'li Akın Birdal da alt komisyon kurulması kanadında yer aldı. Karabulut gündemiyle gergin geçen toplantının ardından komisyon başkanı Zafer Üskül, İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve savcılığa bir yazı göndererek bilgi isteneceğini ve konunun yakın takibe alınacağını söyledi. "Eğer bir eksiklik ya da aksaklık görürsek bunun üzerine gideriz" diyen Üskül, yazışmalardan sonra gelecek bilgilere göre hareket edileceğine dikkat çekti.

ZERE İÇİN HEYET ÖNERİSİNE DE RET
Toplantıda CHP'li Malik Ecder Özdemir, çene kanseri olan hükümlü Güler Zere'nin affedilmesi için komisyondan bir heyet oluşturulmasını önerdi. Ancak bu öneri de kabul edilmedi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül "Zere'nin doktoruyla görüştüm. Adli Tıp raporlarını bekliyorum. Ancak Zere'nin kendisinden ya da yakınlarından, Cumhurbaşkanlığı'ndan istenen bir af talebi başvurusu yok" dedi.

BİZE ULAŞIN