Rıza Çalımbay'a dolandırıcı çalımı

Teknik Direktör Rıza Çalımbay ve 8 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirip 750 bin TL para çeken dolandırıcı, yakayı ele verdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 06.08.2009 ABONE OL
Eskişehirspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ile aralarında vergi rekortmenlerinin de bulunduğu 8 kişinin hesap ve kimlik bilgilerini ele geçirip 750 bin lira çeken dolandırıcı yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, gelen şikâyetler üzerine Murat B.'yi teknik takibe aldı. Yapılan çalışma sonucunda, Murat B.'nin bankaların çağrı merkezlerini aradığı ve tüm güvenlik sorularını doğru cevaplayarak tüm parayı kendi hesaplarına havale ettirdiği anlaşıldı. Türkiye'de ilk kez rastlanan bu dolandırıcılık yöntemini kullanan Murat B.'nin bu bilgileri nasıl elde ettiği ise henüz belirlenemedi. Polisler, bu bilgileri banka içinde bulunan bir kişiden ya da işadamlarının yakınında bulunanlardan elde ettiğini tahmin ediyor. Murat B.'yle ile ilgili ilk şikâyetin 2008 Kasım ayında yapıldığı, Rıza Çalımbay'ın da hesabından 35 bin lira çekilmesinin ardından 26 Ocak 2009'da şikâyetçi olduğu anlaşıldı.

POLİS KURYE KILIĞINA GİRDİ

Murat B. hesap ve kimlik bilgilerini elde ettiği Ali Rıza Ö. isimli işadamı adına çıkardığı kartı kendi adresine göndertince yakalandı. Kurye kılığına giren polis Murat B.'yi Kadıköy'deki evine kartı teslim etmek üzere gittiğinde suçüstü yakaladı. Polisteki sorgusunda susma hakkını kullanan Murat B.'nin hesaplarını boşalttığı diğer kişiler arasında Denizlili vergi rekortmenleri Sedat Erikoğlu ve Vedat Erikoğlu da var. 750 bin liralık dolandırıcılık yaptığı belirlenen Murat B. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.