Demirel'in manevi torunu şimdi Broadway'de

Tiyatro aşkıyla büyüyen Merve Taşkan'ın, ABD'deki Actors Studio Drama School'da okumasını TEV sağlamış. Şimdi o ABD'nin en tanınmış rejisörü

Cuma 07.08.2009
Güncelleme: Cuma 07.08.2009
ABONE OL
Merve Taşkan, 21 Aralık 1979'da İstanbul Kadıköy'de doğdu. Babası Tevfik Taşkan avukat, annesi Şahika Taşkan da birçok sivil toplum örgütünde aktif olarak çalışan bir kadındı. Babasının tiyatro merakı, daha 2.5 yaşındaki Merve'nin yüreğine kazındı. Onu her hafta sonu tiyatrolara götürüyor Merve ise ilgiyle izlendiği oyunların arkasında oyuncuların dünyasını merak edip, babasına "Baba ben tiyatrocu olacağım" diyordu.

İNANDI VE BAŞARDI
Merve, "Tek isteğim vardı. Devlet Konservatuvarı'na girip tiyatro eğitimi almak. Ailem 'ya kazanamazsan ne yapacaksın' diyordu. Ben 'kazanacağım. Eğer kazanamazsam bir daha gireceğim' diyordum"diye anlatıyor tutkusunu. Taşkan, sonunda tuttuğunu kopardı ve Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı'nı kazanmayı başardı. Hollywood ve Broadway'de ünlü yıldızların rol aldığı oyunları yöneten Türk yönetmen Merve Taşkan'ın en başarılı olduğu yönetmenlik denemesi ise kendi hayatı. Onun hayatının başrolünde ise 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TEV'in Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal var. Demirel'e neden baba denildiğini burs kapısını aralamasıyla daha iyi anladığını söyleyen Taşkan, TEV'e ve Baba'ya minnettar. Taşkan şimdi New York'ta oyunlar yönetiyor. İki üniversitede hocalık yapıyor. Al Pacino gibi ünlülerin katıldığı stüdyo akademinin üyesi. 29 yaşında Amerika'da adını tarihe yazdıran Türk yönetmen Merva Taşkan, "Ben sadece Merve değil Türk olarak adımı tarihe yazdırdım'' diyor. Taşkan'ın ABD macerası ise zorlu ve bir hayli ilginç. Taşkan, Türkiye'de konservatuvarı bitirdikten sonra New York'a giderek, Actors Studio Drama School'da master yapabilmek için harekete geçmiş. Merve o günleri şöyle anlatıyor: 5 bin kişi başvuruyorsa sadece 10 kişi alacaklar. Davet aldım. 'Bir oyunu yönetmeni izleyeceğiz' dediler. Oyunu yönettim. Jüri sessiz. Başkan 'topu zamanında vurdun' dedi. Sınavı kazandığımı sonra öğrenecektim."

TEV İLE SEVİNDİ

Taşkan, girilmesi çok zor olan okula girmeyi başardı ama yıllık masrafı yaklaşık 60 bin dolardı. Bir kısmını ailesi karşılaşa bile diğer parayı bulması imkansızdı. Başvurmadığı devlet kadrosu, şirket, kurum kalmadı. Türkiye'den görmediği desteği Amerika'dan gördü. Okul, ilk yıl kendi fonlarından Taşkan'ın masraflarını karşılayacağını açıkladı. Sonrasında ise yardımına bu kez, 9'uncu Cumhurbaşkanı Demirel yetişti. Onun başarısını duyan Demirel, genç kızı TEV'le tanıştırdı. TEV'in Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, o günkü bursiyer şartlarına uymayan Taşkan'a kendi fonundan para aktardı. Ve Taşkan'ın hayat sahnesinde rejisör olarak ilk yönettiği oyunda onun kahramanları artık Demirel ve Bilal olmuştu.