Kadıköy'de 'kardeş belediye' sıkıntısı

İçişleri Bakanlığı, Agios Rentis ile kardeş belediye olan Kadıköy Belediyesi'ne bu ilişkisini sonlandırmasını, aksi takdirde yasal işlem başlatılacağını bildirdi

Cuma 07.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 07.08.2009
ABONE OL
Kadıköy Belediyesi'nde şu günlerde 'kardeş belediye' sıkıntısı yaşanıyor. Belediyeden yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı'ndan "Yunanistan'ın Agios Rentis Belediyesi ile 6 yıldır sürdürülen kardeşlik ilişkisinin sonlandırılması" istemiyle bir yazı alındığı belirtildi.

GEREKÇE: ERMENİ ANITI VAR

Bakanlığın yazısında, "Rentis kentindeki bir meydanda Ermeni Anıtı bulunduğu" gerekçesiyle "Kardeşlik ilişkisinin derhal sonlandırılarak İçişleri Bakanlığına bilgi verilmesi aksi takdirde sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağı" ifadelerinin yer aldığı da kaydedildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İçişleri Bakanlığının 23 Temmuz 2009'da gönderdiği yazıyı üzüntüyle karşıladığını ifade etti. Rentis Belediyesi ile kurulan kardeşlik kapsamında Rentis halkı ile Kadıköylüler arasında sıcak ilişkiler geliştiğine dikkati çeken Öztürk, "Kardeşliğimiz Türk-Yunan halkı arasında yakınlaşma sağladı" değerlendirmesinde bulundu. Rentis'de özellikle Kadıköy'den göç eden Rumlar'ın çoğunlukta olduğunu, Rentis Belediye Başkanı Georges Ioakeimidis'in annesinin Ordu, babasının ise Trabzon doğumlu olduğunu vurgulayan Öztürk, kardeş belediyenin başkanına İstanbul'da bir Türk düğünü dahi yaptıklarını ifade etti. Başkan Öztürk, kardeşlik ilişkisinin sonlandırılıp sonlandırılmayacağı konusunda Kadıköy Belediye Meclisi'nin bir karar alacağını, İçişleri Bakanlığının bu kararından vazgeçeceğini umduklarını bildirdi.