Tarlada "alev hortumu" oluştu

Rüzgarın oluşturduğu hortum, anız yangınını içine alınca "alev hortumu" oluştu.

Cuma 07.08.2009 16:42
Güncelleme: Cuma 07.08.2009 16:47
ABONE OL
Ekinlerin biçilmesinin ardından çiftçilerin yaktıkları anızlar zaman zaman tehlikeler oluştursa da ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.Adıyaman Şanlıurfa karayolu üzerinde Karagöl köyü yakınlarında yakılan anız, alev hortumunun oluşmasına yol açtı. Anız yakılmasıyla birlikte yükselen alevler, rüzgarın oluşturduğu küçük hortumla birleşince alev hortumuna dönüştü. Yanan anız artıklarıyla birlikte alevleri içine alan hortum, alevleri metrelerce yüksekliğe çıkardı. Metrelerce yükselen ve hortuma kapılan alevler, hortumun kısa sürmesi sebebiyle belirli bir süre sonra normal halini aldı.

Geniş bir alanda cayır cayır yanan anızın çevredeki evlere ve başka arazilere zarar vermemesi için tarla sahibi ve köylüler, çeşitli önlemler aldı. İsmini vermek istemeyen tarla sahibi, kendisinin başka bir köyde olduğu esnada yangın çıktığını ve kimin yaktığını bilmediğini söyledi.

Tarla sahibi, anız yangınının büyümemesi için traktörle tarlayı sürerken, köylüler ise toprak atarak yangını söndürmeye çalıştı.