İlk işim hıyar satmaktı

şportacılık yapan Turkey Capital Grup Başkanı Erhan Say, TEV bursuyla ABD'de mastır yaptı. Şimdi bin kişinin çalıştığı şirketlerin sahibi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 08.08.2009 ABONE OL
kariyer.net ve gittigidiyor.com gibi internet sitelerini de bünyesinde barındıran Acces Turkey Capital Grup Başkanı Mustafa Erhan Say da, TEV bursuyla başarıya giden basamakları tırmanmış bir isim. Say, "İlk işim hıyar satmaktı. Girişimciliği sokaklarda öğrendim. Ama TEV olmasa buralara gelemezdim" diyor. Mustafa Erhan Say, astsubay bir baba ile, evde nakış işleyerek aile bütçesine katkı sağlayan bir annenin iki çocuğundan biri. "Babam İstanbul'a tayin oldu. İlkokul yıllarından itibaren aileme katkıda bulunmak ve okul masraflarımı çıkarmak için esnaflık yaptım'' diyor.

PAZARLARDA ÜZÜM SATTI

Say şöyle devam ediyor: "Bir süre sonra hıyarın yanında üzüm de satmaya başladım. Hafta sonları 4 sandık üzüm satardım. Bana 'üzümcü' diyorlardı. Kazandığım parayla tekerlekli el tezgahı aldım. Üniversite birinci sınıfa kadar üzümcülük işine devam ettim. İte ite götürürdüm arabamı." İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitirdiğini anlatan Say, sınıf birincisi olduğunu da gururla söylüyor. TEV'in bursunu kazanabilmek için çok çalıştığını belirten Say, ''Notlarınız, referanslarınız iyi olacak. Mülakatınız süper geçecek ki ABD'ye burslu gidebilesiniz. 6 kişi burs almaya hak kazandı. Onlardan biri de bendim. Columbia Üniversitesi'nde 2 yıl finans ve uluslararası ticaret alanında MBA mastırı yaptım" diyor.

AMAÇ ZENGİNLİK DEĞİL

Gençlere "Çok çalışın" nasihatinde bulunan Say, "Şirkette en çok çalışan benim. Zengin olmak amaç değil, o yan ürün. TEV'in yansımaları beni bu noktaya getirdi. Şimdi yaklaşık bin kişi çalışıyor burada. TEV'in de Müvelli Heyeti'ndeyim. Birçok gence burs veriyoruz. Burs almanın ne demek olduğunu iyi biliyorum. Memur maaşı ayın 20'sinde biterdi. Biz o yollardan geçtik ve bu yolları unutmadık" diye ekliyor.

YARIN
Ankara Üni. Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Aslan, TEV bursuyla ihtisas yaptı.

BİODPC Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pulak, bir yandan çalışıp, bir yandan okurken TEV'le tanıştı.BUGÜN NELER OLDU