'Kadınlar öldü erkekler aç'

44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyü katliamı ile ilgili raporda, kadınlar öldüğü için erkek ve çocukların aç kaldığı vurgulandı

Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Bilge köyündeki katliama ilişkin rapor hazırladı. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın talimatıyla hazırlanan "Bilge Köyü Raporu"na SABAH ulaştı. Sosyolog Ercan Şen tarafından hazırlanan raporda ilk göze çarpan tespit, "Bu vaka, duyulduğu andan itibaren Türk toplumunun ahlak algısını derinden sarsmıştır" ifadesi oldu. Raporun satırbaşlarını paylaşan sosyolog Ercan Şen, "Katliamın kökeninde rant kavgasının yattığı ve rantın birden çok alanda söz konusu olduğu anlaşılmaktadır" dedi. Koruculuk sistemini olayın nedeni değil ancak hızlandırıcısı olarak gören Şen, "Bu sistem yeniden organize edilmeli. Korucuların dışlanmışlık hissine kapılmaması sağlanmalı. Aksi halde, bölgede bir suç patlamasının yaşanması muhtemel. Koruculuğu bırakan ailelere, kooperatifler aracılığıyla çiftlik kurma imkânı sağlanmalı" diye konuştu. Raporda, katliamın ardından yetim ve öksüz kalan çocuklar da dahil toplam 135 kişinin iaşe problemine de dikkat çekildi. Kadınlar öldüğü için geride kalan ailelerinin yemek sorunu yaşadığını söyleyen Şen, "Köylüler aşevi istiyor. Devletin hizmeti ve şefkatine ihtiyaçları var. Ayrıca köyün dışında bulunan ilkokulun yakına alınmasını talep ediyorlar. Yeni bir kan davasından korktukları için çocukları uzağa gönderemeyeceklerini söylüyorlar" dedi.

OLUMLU ROL MODEL GEREKİYOR

Ercan Şen, raporunun öneriler kısmında, "Köylülere olumlu rol modelleri gerekiyor. Örneğin, öldürülen genç imam örnek bir modeldi" tespitinde bulundu. Endogami yani içten evlilikle yıpranmış aile yapısının onarılması gerektiğini savunan sosyolog Şen, "Dıştan evliliklerin, toplumsal sağlığı korumada ve sosyalleşmeyi sağlamada etkili olabileceği gerekçesinden hareketle bu yolda gayret gösterilmelidir" dedi.