Kanserin kilidini açacak anahtarı buldu

TEV bursuyla ABD'de patoloji alanında uzmanlaşan Prof. Erdamar, "TEV bana anahtar oldu, ben de insan hayatının anahtarını arıyorum" diyor

Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
TEV'in bursu sayesinde ABD'de eğitim gören Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Erdamar, kanser hastalarının umudu oldu. "Bu bursu bulmak mucizeydi" diyen Prof. Erdamar, kalın bağırsak kanserinde kişiye özel tedaviyle çığır açmaya hazırlanıyor. Sibel Erdamar, eğitimci anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Annesinin Zonguldak'ta 40 yıl öğrenci yetiştirdiğini anlatan Erdamar, "Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi'ni bitirdim. Annem de aynı okulda İngilizce öğretmeniydi. Sınıfta 51 kişiydik. Hepimiz üniversiteyi kazandık" diyor. Ankara Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra uzmanlık sınavına girdiğini söyleyen Erdamar, "Cerrahpaşa Tıp Patoloji Anabilim Dalı'nda asistanlık eğitimine başladım. 1995'te artık uzman hekimdim. Çoçukken ne olacaksın diye sorduklarında 'Öğretmen ve doktor olacağım' derdim. Hem doktor oldum, hem de üniversitede ders vererek öğretmenlik yapıyorum'' diye konuşuyor.

TEV MUCİZE YARATTI

Dört yıllık asistanlığı boyunca burs aradığını belirten Erdamar, o süreci şöyle anlatıyor: "Tek hayalim mikroskop altında dokuları incelemekti. Tıp bursu bende saplantıydı. Ama ekonomik açmazlar içindeydim. Asistan maaşı düşüktü. Amerika 'Masrafları siz karşılayacaksınız' diyordu. Burssuz gitmek hayaldi. Dekanlıktan burs dosyasını aldım. Başladım karıştırmaya... TEV'le karşılaştım. TÜBİTAK'ın dışında ilk tıp bursuydu. Prof. Dr. Orhan Birman vefat etmiş, tüm mal varlığını, tıp bursiyerleri için bağışlamıştı. Mucizeydi. Dosyaya bakmasam, o yıl ilk defa verilen Birman bursundan haberim olmayacaktı. O bursu 10 kişi kazandı. Biri de bendim. Birman'a ne kadar dua etsem azdır. Mekânı cennet olsun." Turgut Özal, Erdal İnönü gibi siyasetçilerin gittiği Houston Baylor College of Medicine Patoloji Departmanı'nda, Prof. Dr. Thomas Wheeler'in öğrencisi olarak bursuna başlayan Erdamar, prostat kanseri araştırmasına katılmayı bile başarmış. Hayatının en verimli zamanlarını bu hastanede geçirdiğini anlatan Erdamar, "Hocam Prof. Dr. Wheeler alanında bir numaraydı. Moleküler düzeyde prostat ve beyin tümörlerinde gen değişikliklerini inceledik. Bir yıllık bursumu bitirdikten sonra bölümden teklif aldım ama Türkiye'deki hastalara şifa vermem gerekiyordu" diyor.

HASTAYA ANAHTAR-KİLİT

Türkiye'ye gelip doçent olduktan sonra yine aynı hastaneye giderek, ileri moleküler patoloji teknikleri üzerine çalışmalar yapan Erdamar, "İki yıl sonra tekrar Türkiye'ye döndüm. 1.5 yıl önce profesör oldum. 9 yıldır Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'ndayım. Bir ay sonra işlerlik kazanacak yeni bir uygulama ile kalın bağırsak kanserlerinde kişiye özel tedavi yöntemlerini belirleyeceğiz. Moleküler tetkikler sayesinde, hedefe yönelik çalışma yapacağız. Hastaya özel anahtar-kilit modeli gibi. O kilidin mevcut olduğunu biliyorduk, bu yöntemle kilidi hangi anahtarın açacağını tespit ediyoruz. Sadece kalın bağırsak tümörlerinde değil akciğer kanserlerinde de ilkleri başaracağız" diye konuşuyor. TEV'in hayallerinin kapısını açtığını söyleyen Prof. Dr. Sibel Erdamar, "TEV bana anahtar oldu. Şimdi biz de, insanların hayatlarının anahtarını bulmaya çalışıyoruz. Bu mucize, hastalarda da mucize yaratacak'' diyor.