Kuvvetli yağış uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; öğle saatlerinden sonra Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeybatı, güney kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli gök gürültülü sağanak bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, Zonguldak, Bartın, Amasra, Cide, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Çatalzeytin ve Türkeli çevrelerinde saat 13.00'e kadar kuvvetli gök gürültülü sağanak beklendiği kaydedildi. Vatandaşlar ani sel, su baskını ve yıldırımlara karşı uyarıldı.

İSTANBUL'DA YAĞMUR KAZALARA SEBEP OLDU

İstanbul'da sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış kazalara neden oldu. Tem Otoyolu Okmeydanı Bağlantı Yolu üzerinde müzik sistemleri yüklü bir kamyon devrildi, Haliç Köprüsü girişinde ise 8 araç zincirleme kazaya karıştı.

Gece aralıklarla devam eden, sabah saatlerinde ise etkisini artıran sağanak yağmur trafiğin younlaşmasıyla kazalara sebep oldu. Tem Otoyolu Okmeydanı Bağlantı Yolu Sadabad Viyadüğü üzerinde, kayganlaşan zeminde kontrolden çıkan Hikmet Cesur yönetimindeki 34 U 3242 plakalı kamyon aydınlatma direğine çarptıktan sonra devrildi. Kazada sürücü hafif yaralandı. Kamyonda yüklü müzik sistemleri yola saçıldı. Kaza nedeniyle yolun Okmeydanı yönü tamamen trafiğe kapandı.

Haliç Köprüsü girişinde ise kayganlaşan zeminde sürücülerinin kontrolünden çıkan 8 araç birbirine girdi. 5 kişinin hafif yaralandığı kaza nediniyle D-100 Karayolu Edirne istikameti bir süre trafiğe kapandı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık, kuzey ve doğusu parçalı bulutlu; Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Bilecik çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Afyon ve Kütahya çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Adana, Osmaniye ve K.Maraş ile Mersin'in kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı (Ankara, Eskişehir ve Konya) ile Çankırı ve Karaman çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi (Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) ile Muş çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı bulutlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN