60 yıllık su kavgası

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Karaağaç köyünde kardeşi ile tarlasını sulayan köylü, av tüfeği ile kalçasından vuruldu. Olayın Karaağaçlı ile Çeltikli köyleri arasında 60 yıldır yaşanan su sorunu nedeniyle gerçekleştiği öne sürüldü.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 09.08.2009 16:05 ABONE OL
Alınan bilgiye göre, Karaağaç köyünden Osman Alanbay (47), tarlasını suladığı sırada, bir grubun silahlı saldırısına uğradı. Kalçasından av tüfeği ile yaralanan Alanbay, sağlık ocağına kaldırıldı. İlk tedavisinin ardından Salihli Devlet Hastanesine sevk edilen Alanbay, jandarmaya verdiği ifadede, kendisine ateş açanların Çeltikli köyü sakinlerinden olduğunu ileri sürdü. Jandarma ekipleri, saldırganların yakalanması için çalışmalara başladı.

Osman Alanbay'ın kardeşi Tahsin Alanbay (38), kalabalık bir grubun kendilerine yaklaşarak tüfekle ateş açtığını söyledi. Saldırı üzerine tarla sulamayı bırakarak ağabeyi ile kaçmaya başladıklarını belirten Tahsin Alanbay, ''Kaçarken ağabeyim Osman Alanbay 'yandım' diyerek yere düştü. Kalçasından vurulduğunu gördüm. Bize ateş açanlar Çeltikli köyünün sakinleriydi'' dedi.

Olaydan sonra köy meydanında toplanan Karaağaç köyü sakinleri, Osman Alanbay'ın vurulmasına tepki gösterdi. Meydanda bir açıklama yapan Karaağaç Köyü Muhtarı Hüseyin Öztürk, daha önce de Alanbay ailesinin tarlasındaki su borularının Çeltikli köylüleri tarafından parçalandığını savundu.

Köylülerin kendi arasında para toplayarak Alanbay ailesine su borusu aldığını belirten Öztürk, ''Osman ve Tahsin Alanbay kardeşlerle konuştum. Kendilerine kimlerin ateş ettiğini gördüklerini söylediler. Bu isimleri jandarmaya bildirmemize rağmen ateş edenler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını öğrendim'' diye konuştu.

Muhtar Hüseyin Öztürk ile bir grup köylü, daha sonra Salihli Kaymakamı Mesut Yıldırım ile görüşmek için kaymakamlığa gitti. Kaymakamın yıllık izinde olması nedeniyle Vali Yardımcısı Mehmet Zeki Özkan ile görüşen muhtar ve köyüler, olayı anlatarak, Çeltikli köyü sakinlerinden şikayetçi oldular.

Çeltikli Köyü Muhtarı Şahin Fırtına ise kendilerine iftira atıldığını savundu. İki köy arasındaki su sorununun 60 yıldır devam ettiğini belirten Fırtına, Karaağaç köylülerinin tüm su kaynaklarını istediklerini öne sürerek, daha önce köylerinin eski muhtarını öldüresiye dövdüklerini savundu.

BUGÜN NELER OLDU