Eyfel Kulesi önünde kolbastı şov

Geçen yıl dans yarışmasında dünya birincisi olan Selçuk Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, festival için gittikleri Fransa'da Eyfel Kulesi'nin önünde kolbastı oynadı.

Pazar 09.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 09.08.2009 12:53
ABONE OL
Polonya'da geçen yıl düzenlenen ''40. Uluslar Arası Halk Dansları Yarışması''nda dünya birincisi olan Selçuk Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, bu statüsüyle Fransa'daki festivaller için bu ülkeye davet edildi.

Aynı zamanda Konya'nın plaka numarası olan 42 kişilik üniversite öğrencisi ekibiyle Fransa'ya giderek Türkiye'yi temsil eden topluluk, Fransa'nın 5 ayrı kentinde festivallerde gösteri yaptı, Türk halk danslarını başarıyla temsil etti.

Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Sorumlusu Öğretim Görevlisi Kadir Ersan Bilgin, Fransa'da bu yıl Türk Mevsimi ilan edilmesinin ardından, birçok şehirde ''Dünya Kültürleri Dans Festivali'' düzenlendiğini, bu festivalde Türkiye'yi başarıyla temsil ettiklerini söyledi.

AB'YE EN ANLAMLI MESAJI, KOLBASTIYLA VERDİLER

5 ayrı şehirde Trabzon yöresi horon ve kolbastı ile Gaziantep, Bolu ve Ankara yöreleri oyunlarından oluşan 70 dakikalık bir gösteri sunduklarını dile getiren Bilgin, şunları kaydetti:

''Fransa'da gösterilerimiz, beğeniyle izlendi. Uluslararası gösterilerimizde hep en çok dikkat çeken ''Aşuk-Maşuk'' ile son günlerde geniş kitlelere hitap eden 'Kolbastı' oyunumuz, özellikle büyük ilgi gördü.

Oyunlarımızı yoğun istek üzerine birkaç kez tekrarladık. Bu gösteriler içinde 42 kişilik topluluk üyelerimizin en fazla zevk aldığı, Fransızlar ve Paris'e gelen turistlerin en çok ilgisini çeken gösteriyi, ünlü Eyfel Kulesi önünde yaptık. Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin devam ettiği, Almanya ile Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğine mesafeli yaklaştığı bir dönemde, Fransa'nın başkenti Paris'te Eyfel Kulesi önünde yaptığımız kolbastıyla, adeta Avrupa Birliğine, sadece halk danslarımızla bile nasıl bir renk katacağımızı gözler önüne sermiş olduk.''

Bilgin, bundan sonraki ilk uluslararası gösteriyi, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta, 20'ye yakın ülkenin katılacağı halk dansları festivalinde yapacaklarını sözlerine ekledi.