Diyarbakır Aram Tigran'ı bekliyor...

Atina'da yaşamını yitiren Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran, vasiyet ettiği üzere çok sevdiği Diyarbakır'a gömülecek. Diyarbakırlılar da üstadı, şarkılarını her köşede çalarak anıyor

Pazartesi 10.08.2009
Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009
ABONE OL
Atina'da tedavi gördüğü hastanede beyin kanaması sonucu cumartesi günü hayatını kaybeden 75 yaşındaki Kürt müziğinin efsane ismi Ermeni sanatçı Aram Tigran, vasiyet ettiği gibi yarın Diyarbakır'da toprağa verilecek. Tigran'ı bekleyen Diyarbakır'da da, ölüm haberinin ardından her sokak başında ve toplu taşıma araçlarında sanatçının şarkıları çalınmaya başlandı. Diyarbakır Belediyesi Kültür Müdürü Cevahir Sadak, cenazenin getirilmesi amacıyla Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giderken, cenazesi 11 Ağustos'ta Diyarbakır'da olması beklenen Aram Tigran için, Atina'da sevenlerinin katılımıyla küçük bir tören yapılacak. Cenaze daha sonra eşi ve çocuklarıyla birlikte Türkiye'ye getirilecek.

ERMENİ MEZARLIĞI'NA...

Aram Tigran'ın cenaze töreni için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı'nın da aralarında yer aldığı bir komisyon oluşturuldu. Fırat Anlı, cenazenin yarın saat 16.00'da uçakla Diyarbakır'a getirileceğini, buradan Ermeni Kilisesi'ne götürülerek yapılacak ayinin ardından Urfakapı Ermeni Mezarlığı'nda defnedileceğini söyledi. Önce Diyarbakır'daki Mardinkapı Mezarlığı'nda Kürt yazar Mehmed Uzun'un yanına defnedilmesi planlanan Aram Tigran'ın, daha sonra Urfakapı semtinde bulunan ve yaklaşık 250 yıllık geçmiş bulunan Ermeni ve Süryanilerin defnedildiği Ermeni Mezarlığı'nda defnedilmesine karar verildi.

GÜNEYDOĞU YAS TUTUYOR

Bu arada Aram Tigran'ın ölüm haberi başka Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'yu yasa boğdu. Diyarbakır'daki müzik marketler gün boyu Aram Tigran'ın şarkılarını yayınlarken, toplu taşıma araçlarında da Aram Tigran şarkılarının çalındığı gözlendi. Diyarbakırlı hayranları, Aram Tigran'ın Kürt müziği açısından büyük bir kayıp olduğunu, son olarak bu yıl geldiği festivalde okuduğu şarkıların halen kulaklarında yankılandığını ifade etti. Aram Tigran hayranlarından Veysel Kurttekin de, "Kürt müziği önemli bir şahsiyeti kaybetti. Yıllarca şarkılarıyla ağladık, güldük, hüzünlendik. Şimdi biz de onu son yolcuğunda yalnız bırakmayıp borcumuzu cenaze töreninde yerimizi alarak ödeyeceğiz" dedi.

DİNK'İ SARI GELİN'LE ANMIŞTI

Geçen yıl Diyarbakır'da düzenlenen 8'inci Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Aram Tigran, festival sonrasında da burada iki ay boyunca kalmış ve Diyarbakır'ın birçok ilçesine gezi düzenlemişti. Aram Tigran, bu yıl 9'uncusu. düzenlenen kültür ve sanat festivaline de sürpriz sanatçı olarak katılmış ve rahatsızlığı nedeniyle sadece üç Kürtçe şarkı okuyabilmişti. Geçen yıl Batman'da düzenlenen festivale de katılan Aram Tigran, burada Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve Arapça şarkılar seslendirmiş, ardından kendisi gibi Ermeni olan gazeteci Hrank Dink anısına "Sarı Gelin" şarkısını seslendirmiş ve "O Sarı Gelin'i çok seviyordu. Ben de her gittiğim konserde bu şarkıyı söylüyorum" demişti.