İzmir'de orman yangını

Pazartesi 10.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009 20:03
ABONE OL
İzmir'in Seferihisar ilçesinde otluk alanda çıkan, ormanlık alana sıçrayan yangının şiddetli rüzgarın da etkisiyle büyüme eğilimi gösterdiği ve yerleşim birimlerini tehdit ettiği bildirildi.

Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 yer ekibi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopterle müdahale etmeye çalışıyor.
Doğanbey Eski Köy tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları, evleri boşaltmaları konusunda uyarıyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı açıklamada, rüzgarın çok sert esmesi nedeniyle yangının büyüdüğünü belirterek, alevlerin Doğanbey köyü yakınındaki Eski Köy tarafına ilerlediğini, buradaki yerleşim birimlerinin boşaltılmasına başlandığını bildirdi.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi de şiddetli rüzgarın etkisiyle yangının büyüdüğünü ve yerleşim yerlerini tehdit ettiğini söyledi.

''ŞU ANDA YANGIN TAMAMEN KONTROL ALTINDA DEMİYORUM AMA ÇALIŞMAYI SONLANDIRMAK ÜZERE OLDUĞUMUZU SÖYLEYEBİLİRİZ''

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Seferihisar'daki yangın ile ilgili olarak, ''Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz'' dedi.

Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını söndürme çalışmalarını devam ettiğini belirterek, yer ekiplerinin duman nedeniyle zorluk yaşadıklarını söyledi.

Ancak Orman ekiplerinin çok deneyimli olduğunu kaydeden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Büyükşehir Belediyemiz ve yatırımcı kuruluşların araçları da kullanılıyor. İnşallah hava kararmadan yangını kontrol altına alırız. Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz.''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da belediye olarak tüm itfaiye gücüyle yangına müdahale ettiklerini belirterek, ''Daha çok yerleşim alanlarını korumaya çalışıyoruz. Kriz masasının direktifleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 500 hektar, ciddi bir alan. İstatistik olarak bilmiyorum ama son dönemlerde yaşanan en büyük yangın'' dedi.

Yangın bölgesindeki ambulanslar, dumandan etkilenen orman işçilerine müdahale ederken, yangında ciddi yaralanmaların olmadığı bildirildi.

Bu arada Saklıkent sitesindeki bazı vatandaşlar, siteye yakın bölgede yer alan çamlık alanın iyi temizlenmediğini öne sürerek, bu konuda yetkililere tepki gösterdi.

Vali Kıraç bazı televizyon programlarının canlı yayınlarına katılmasının ardından, vatandaşların sorunu anlatması için bir kişiyi makam arabasına çağırdı.

GÖRGÜ TANIKLARI

Doğanbey Eski Köyünde yaşayanlar, alevleri görmeleri üzerine yangına müdahale ettiklerini, ancak alevlerin köye yaklaşması üzerine jandarma ekiplerinin köyü boşalttığını söylediler. Bazı köylüler hayvanlarının yangında telef olduğunu belirttiler.

Doğanbey Eski Köyü'ne giriş, jandarma izni olmadığı için yapılamıyor.

Bu arada Seferihisar-Ürkmez yolunun, her iki tarafta da yangının devam ettiği için trafiğe kapatıldığı, sadece itfaiye araçlarının geçişinin serbest olduğu gözlendi. Tatil sitelerinden tahliye edilenler de yol kenarında bekletiliyor.

Yangın geniş bir alanda etkili olduğu için bir yandan söndürme çalışmaları devam ederken, ekipler bir yandan da soğutma faaliyetlerini sürdürüyor.

İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi de yangın bölgesinde bulunuyor.