Çağla risk altında mı?

Çağla Şıkel sunuculuğunu yaptığı 'İlle de Roman Olsun' programına yüksek topuklu ayakkabı ile çıktı, uzmanlar uyardı: Yüksek topuklu ayakkabı düşüğe bile sebep olabilir.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 11.08.2009 09:58 ABONE OL
Doğumuna 3.5 ay kalan Çağla Şıkel 'İlle de Roman Olsun' programında giydiği yüksek topuklu ayakkabıları ve güneş konusunda uzmanlar uyardı.

ÇAĞLA ŞİKEL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KAN AKIMI AZALIR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Aksoy gölgede bile, sıcak havanın zararlı olabileceğini belirterek şunları söyledi:

"Çok fazla sıcakta kalmak gebelerde su kaybına ve tansiyon düşüklüğü neden olabilir. Rahme giden kan akımı azaldığı için bebeğe giden kan akımı da azalabilir. Bu nedenle hamilelerin çok sıcakta ve güneşte kalmalarını önermiyorum. Ayrıca gebelerin 3-4 santimden fazla topuklu ayakkabı giymemeleri lazım. Bu birtakım kemik bozukluklarına neden oluyor. Gebelikte zaten vücutta bir yük var. O topuklu ayakkabıyla vücudun ağırlık merkezi değişiyor. Şiddetli bel ağrıları oluyor."

Doç. Dr. Kadir Savan da Aksoy'a katılarak, "Gebelikte çok sıcakta durulduğunda kan dolaşımında sorun olabilir. Gebelik döneminde yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi de vücut dengesini bozduğu için bebek için düşük tehlikesi oluşturabilir" dedi.

BEBEĞİN DÜŞME RİSKİ

Prof. Dr. Yücel Karaman da yaz aylarında hamile olanlar için şunları söyledi:

"Gebelikte, normal bir kişinin güneş altında kaldığı süre kadar güneşte kalınırsa herhangi bir sorun olmaz. Yüksek topuklu ayakkabı giymenin de yarattığı en büyük tehlike, bebeğin düşme riskinin artmasıdır."

BUGÜN NELER OLDU