Konya'da 10 metrelik alan çöktü

Kısa süre önce iki obruğun oluştuğu Konya'nın Karapınar ilçesinde Devlet Su İşlerinin (DSİ) kuyu açma çalışması yaptığı alanda, yaklaşık 10 metreye 10 metre boyutlarında bir alan çöktü.

Salı 11.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 11.08.2009 15:43
ABONE OL
Konya'nın Karapınar ilçesinin Sazlıpar köyüne 5 kilometre uzaklıkta, DSİ'nin tarımsal amaçlı su kuyusu sondajı yaptığı alanda, çökme meydana geldi.

DSİ yetkilileri, 90 metre derinliğindeki sondajın bir hafta önce başladığını ve istenilen suya henüz ulaşılamadığını, sondaj çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bugün çalışma yapıldığı sırada kuyudan bir ses geldiğini ve bu ses üzerine kendilerinin önlem olarak sondaj makinesini sondaj kuyusundan uzaklaştırdıklarını belirten yetkililer, şunları kaydetti:

''Kuyudan ses geldikten sonra sondaj makinesini uzaklaştırmamız ve çalışanların geri çekilmesinin ardından sondaj kuyusunun bulunduğu noktadan itibaren toprak çökmeye başladı. Yaklaşık 10 metreye 10 metre boyutlarında bir çöküntü oluştu. Bunun, obruğun aksine yüzeysel bir çöküntü olduğunu düşünüyoruz. Kurumumuzun teknik görevlileri, bu çöküntüyle ilgili inceleme yapacak. Olayda, can kaybı ve maddi hasar olmaması önemli.''

Sazlıpınar Köyü Muhtarı Cemallettin Koçaker ise, ''eski Hotamış Gölü'nün tabanı olan bu bölgede daha önce de birçok kuyu açılmıştı, ancak böyle bir olay ilk defa yaşanıyor. Yetkililer, bu olayla ilgili bir araştırma mutlaka yapacaktır'' diye konuştu.

Karapınar merkeze 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu Yaylası'ndaki mısır ekili tarlada 7 Şubat 2009 tarihinde yaklaşık 70 metre çapında ve 80 metre derinliğinde obruk oluşmuştu. Hanyıkığı mevkisinde de bir vatandaşa ait tarlada 4 Ağustosta 1,5 metre derinliğinde, 3 metre çapında, ilçeye bağlı Kazanhüyüğü köyünde ise 3 metre derinliğinde, 2 metre çapında obruklar meydana gelmişti.

Uzmanlar, Karapınar kent merkezine doğru yaklaşan obrukların kent merkezindeki yerleşim yerleri için de tehdit oluşturabileceğini belirtti.