Selimiye Camii'nin benzeri yapılıyor

Çorum'a Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfınca inşa edilen 4 minareli, 2 bin 500 kişilik caminin yüzde 30'u tamamlandı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 11.08.2009 17:11 ABONE OL
İl Müftüsü Ahmet Çelik, Çepni Mahallesi Farabi Caddesi'ndeki bölgede inşa edilen Meydan Cami ve Alışveriş Merkezi'ndeki çalışmaları yerinde inceledi.

Müteahhit firma yetkililerinden bilgi alan Müftü Çelik, yapımına ocak ayı içerisinde başlanan ve 5 bin metrekarelik alana inşa edilen caminin, Çorum'un en büyük ibadethanesi olacağını belirtti.

Cami inşaatının ikinci aşama beton atma çalışmalarının başladığını dile getiren Çelik, caminin inşaat çalışmalarının tamamlanması halinde Türkiye'nin en büyük ibadet yerlerinden birisi olacağını kaydetti.

Çalışmaların, hayırsever vatandaşların yardımlarıyla devam ettiğini anlatan Çelik, ''Hayırsever vatandaşlarımız, çalışmaların devam ettirilmesinde bizi şaşırtacak seviyede hayırlarını sürdürüyor. Şu aşamaya kadar hiçbir sıkıntı yaşamadan inşaatı bu seviyeye getirdik'' diye konuştu. Müftü Çelik, şunları kaydetti:

''2 bin 500 kişi kapasiteli cami Edirne Selimiye Camii'nin benzeri olacak. Caminin bodrum katı otopark, zemini ise alışveriş merkezi olacak. 10 yıl içinde çevresi Kentsel Dönüşüm ile birlikte modern bir hale gelecek. Ayrıca Hıdırlık Camisi'ne kadar olan bölüm Çorum'un en büyük parklarından biri haline getirilecek.''

Camiye isim arayışlarının da sürdüğünü ifade eden Çelik, şu ana kadar 10 civarında isim teklifi aldıklarını bildirdi. Ramazan ayı boyunca da isim tekliflerini almaya devam edeceklerini anlatan Çelik, daha sonra oluşturulacak bir komisyonla camiye isim verileceğini vurguladı.

Edirne'deki tarihi Selimiye Camii'ne benzeri olarak inşa edilen cami, 4 minareye sahip olacak. Minarelerde ise ikişer şerefe bulunacak. 2011 yılında tamamlanması ön görülen caminin 2 bin 500 kişi olan kapasitesi, 3 bine kadar da çıkabilecek. Caminin zemin katı alışveriş merkezi, bodrumu ise otopark olacak. Buralardan elde edilecek gelirler, diğer camilerin ihtiyaçları için kullanılacak.

BUGÜN NELER OLDU