Teşhisi konulamadan mucize eseri iyileşti

Birçok doktorun farklı teşhis koyduğu, hepsinin iyileşmesine olanaksız gözüyle baktığı minik Elçin 4 yıldır gördüğü tedaviye yanıt verdi

Salı 11.08.2009
Son Güncelleme: Salı 11.08.2009
ABONE OL
Doktorların 2.5 yaşına kadar ayrı ayrı sağır, dilsiz, otistik, spastik, kas hastası gibi teşhisler koyduğu ve iyileşmesine imkansız gözüyle baktığı Elçin, gördüğü tedaviye yanıt vererek bir mucizeyi başardı. Aradan geçen 4 seneye rağmen hastalığına hala tam olarak teşhis konulamayan küçük kız artık yürüyor, ellerini ve kollarını kullanabiliyor, her şeyi algılıyor. Polis memuru Zümrüt ve Murat Kılıç, kızları Elçin 2 aylık olduğunda kafasının sürekli titrediğini, etrafını algılayamadığını fark etti. Doktora götürdüklerinde telaşlanacak bir durum olmadığı söylendi. Ancak aylar geçtikçe Elçin'in başı sürekli titriyor, kimseyle göz teması kuramıyor, hareket edemiyor ve uyuyamıyordu. Elçin'e 2.5 yaşına kadar kesin bir teşhis konulamadı. Küçük kızın tedavisini 4 yıldır sürdüren pediatrik nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, ilk geldiğinde Elçin'in beyninin tüm yetenek alanlarında gelişme geriliği olduğunu söyledi.

4 YAŞINDA YÜRÜDÜ

Keskin, "Beyninin motor, lisan, duyusal alanında gerilik söz konusuydu. İstemsiz kas hareketleri vardı. Bunun dışında hiç uyumuyordu. Vitamin ve ilaç tedavisiyle bu şikâyetleri ortadan kaldırdık. Fizyoterapi uyguladık. Bir süre sonra uyumaya, vücudunu kullanmaya, 4 yaşında da yürümeye başladı. Önemli olan beynin mekanizmalarını görüp doğru ilaç desteği vermek" diye konuştu.

OYUNCAĞINI TUTAMIYORDU

Polis memuru anne Zümrüt Kılıç, "Bana sarılsın, dokunsun istiyordum. Kucağıma aldığımda tepkisiz duruyordu. Ellerini hiç kullanamadı. Oyuncağını dahi tutamıyordu. Götürdüğümüz her doktor 'Bekleyin görün' deyip bizi gönderdi. Belirsizlik bizi kahrediyordu. Sabiha hoca tedaviye başladıktan üç ay sonra uyumaya başladı. Mucize gibiydi" dedi. Hâlâ hastalığına isim konulamayan 6.5 yaşındaki Elçin'in artık tek sorunu konuşamamak. Minik kız sadece 'anne', 'baba' ve 'Elçin' diyebiliyor. Çerkezköy'de oturan Kılıç çifti Elçin'i belirli aralıklarla konuşma terapileri için İstanbul'a getiriyor.

BABASI EMNİYET MÜDÜRÜ OLACAKKEN MESLEĞİ BIRAKTI
Emniyet müdürü olmayı hedeflerken kızının tedavisini aksatmamak için mesleğini bırakan 41 yaşındaki Murat Kılıç "Şark görevine gönderilecektim. Ancak sürekli İstanbul'a gelip Elçin'in tedavisine devam etmemiz gerekiyordu. Doğu'ya gitsek bunu yapamayacaktık" diye konuştu.