Bir yıldız daha kaydı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan sinema oyuncusu Aykut Oray, kaldığı otelde ölü bulundu.

Salı 11.08.2009 12:47
Güncelleme: Salı 11.08.2009 16:49
ABONE OL
Köyceğiz Kaymakamı İbrahim Halil Çomaktekin, Köyceğiz'de düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Aykut Oray'ın (67) kaldığı otelde ölü bulunduğunu belirterek, ''Aykut Bey 4 gündür Köyceğiz'deydi, kaldığı otel odasında ölü bulundu. Savcı ve polis otelde inceleme yapıyor'' dedi.

Oray'ın ölüm nedeninin otopsi sonucu belli olacağı bildirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'nin açılışına katılan Aykut Oray'a, organizasyon komitesince, Türk sinemasına katkıları dolayısıyla plaket verilmişti.

Pek çok dizi ve filmde oynayan usta oyuncu Aykut Oray 'Bizimkiler' dizisindeki 'Katil Yavuz' rolüyle büyük beğeni toplamıştı.

AYKUT ORAY'IN BAŞARILARLA DOLU GEÇMİŞİ

Aykut Oray 13 Ekim 1942 tarihinde İstanbul Üsküdar'da doğdu. Buca Çaka Bey İlkokulu'nda başladığı ilköğrenimini, Ödemiş Zafer İlkokulu'nda bitirdi. Ortaokula Ödemiş'te başlayıp Manisa'da bitiren Oray, 1957 yılında da liseden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ön Asya Dilleri ve Kültürleri Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlayan Aykut Oray, Yüksek lisansını Hititoloji üzerine yaptı.

Tiyatroya, 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda başladı. 1963'te profesyonel oldu ve 50'yi aşkın oyunda rol aldı. 1988'de "Perihan Abla" isimli televizyon dizi filminde birkaç bölüm rol alan sanatçının en çok tanınmasını sağlayan ise "Bizimkiler" dizisi oldu. Dizede "Katil" lakaplı bir kabzımal rolüyle beğeni toplayan Oray, 1989'da BRT kanalında öğle kuşağında yayınlanan "Halk Matinesi" programını sundu. TGRT'de "Dikkat", ATV'de ise "Şok" gibi programlar yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden siyasete atılan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon ile Müjdat Gezen Sanat Merkezi Sinema-Televizyon ve Konservatuar bölümlerinde öğretim görevlisi olarak da çalışıyordu. Aykut Oray, evli ve iki çocuk babasıydı.

EKREM BORA: TÜRK SİNEMASI VE TİYATROSU ÇOK ÖNEMLİ BİR İSMİNİ KAYBETTİ

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde kaldığı otelde ölü bulunan sinema oyuncusu Aykut Oray'ın cesedinin otopsi amacıyla İzmir'e gönderileceği bildirildi.

Köyceğiz'de düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Aykut Oray'ın (67) kaldığı otelde ölü bulunmasının ardından başlatılan soruşturma sürüyor. Oray'ın cesedinin savcının yapacağı incelemenin ardından otopsi amacıyla İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği ve kesin ölüm nedeninin İzmir'de yapılacak incelemeden sonra ortaya çıkacağı öğrenildi.

Aykut Oray'ın ölümün duyulmasının ardından Köyceğiz Kaymakamı İbrahim Halil Çomaktekin, Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan sanatçılar, oyuncular ve vatandaşlar Oray'ın yaşamını kaybettiği otelin önünde toplandı.

Festivale ''onur konuğu'' olarak katılan Ekrem Bora, ''Türk sineması ve tiyatrosu çok önemli bir ismini kaybetti. Aykut, çok iyi bir arkadaştı. Yıllarca birlikte çalıştık. Köyceğiz'deki festivalde çok güzel saatler geçirdik. Üzüntümüz çok büyük'' diye konuştu.

KÖYCEĞİZ BELEDİYE BAŞKANI ERBAY: AYKUT ORAY'IN ANISINI YAŞATACAĞIZ

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde kaldığı otelde ölü bulunan sinema oyuncusu Aykut Oray'ın cenazesi, otopsi için İzmir'e gönderildi.

Köyceğiz'de düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Aykut Oray'ın (67) kaldığı otelde ölü bulunmasının ardından başlatılan soruşturma sürdürülüyor. Oray'ın cenazesi, savcının otelde yaptığı incelemenin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Köyceğiz Kaymakamı İbrahim Halil Çomaktekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Aykut Oray, Türk sinemasının yetiştirdiği nadir insanlardandı. Üzüntümüz büyük'' dedi.

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ise Aykut Oray'la 10 yıllık dostlukları olduğunu belirterek, ''Köyceğiz büyük bir dostunu kaybetti. Acımız anlatılmaz. Oray, festivale film çekimleri nedeniyle katılmayacaktı. Son gün festivale katılacağını bildirdi. O, Köyceğiz halkına sevgisinden dolayı festivale katıldı. Onun anısını yaşatacağız'' diye konuştu. Cenazenin, İzmir'deki incelemenin ardından İstanbul'a gönderileceği bildirildi.

"AYKUT ORAY'IN MEZARININ ÖDEMİŞ'TE OLMASI BİZİM İÇİN GURUR VERİCİ OLUR"

Çocukluk yıllarını İzmir'in Ödemiş ilçesinde geçiren ve her yıl ilçenin kurtuluş şenliklerinde yer almaya çalışan sinema oyuncusu Aykut Oray'ın burada toprağa verilmesi istendi.

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Oray'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, ''Ödemiş'in kültür elçisi, örnek bir Ödemişliyi yitirdik. Tüm Ödemişlilerin başı sağ olsun'' dedi.

Oray'ın her yıl Ödemiş'in kurtuluş şenlikleri dolayısıyla 3 Eylülde ilçeye geldiğini hatırlatan Keskin, şunları kaydetti:

''Bu yıl şenliklere kendisini davet etmiştik. Her zaman olduğu gibi hemşehrileri ile bir arada olmayı çok istiyordu. Maalesef gelen acı haberle büyük şok yaşadık. Ancak böylesine örnek bir Ödemişlinin adı mutlaka Ödemiş'te yaşatılacak. Biz de tüm Ödemişliler gibi Aykut Oray'ın Ödemiş'te yüreklere gömülmesini istiyoruz. Bunun için Ödemiş Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.''

Eski Ödemiş belediye başkanlarından Mehmet Eriş de ünlü oyuncunun mezarının Ödemiş'te bulunması gerektiğini, bunun için ailesi ve yakınlarıyla görüştüğünü ifade ederek, ''Ödemişliler olarak gurur duyduğumuz Aykut Oray'ın Ödemiş'te defnedilmesini istiyoruz. Aykut Oray, Ödemiş'in önemli bir değeriydi. Yaz tatillerini bile buradaki kültürel etkinliklere göre ayarlardı. Her fırsatta burada bulunmaktan mutlu olurdu'' dedi.

Eski Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ise Oray'ın İstanbul'daki Ödemişliler Derneği başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yaptığını belirterek, ''Kendisine borcumuzu ödemek isteriz. Mezarının Ödemiş'te olması bizim için gurur verici olur'' diye konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sinema ve tiyatro sanatçısı Aykut Oray'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan'ın mesajı şöyle:

''Sinema ve tiyatro sanatçısı Aykut Oray'ın vefatından büyük üzüntü duydum. Sinema ve tiyatro sanatımıza yaptığı katkılarıyla her zaman hatırlanacak olan merhum Aykut Oray'a Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sanat camiamıza başsağlığı dilerim.''

CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sanatçı Aykut Oray'ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

CHP Genel Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Baykal, mesajında Oray'ın vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etti. Baykal, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'nin açılışına katılan ve organizasyon komitesinden Türk sinemasına katkıları nedeniyle plaket aldıktan sonra hayatını kaybeden Oray'ın sinema ve tiyatro çalışmalarının yanı sıra ''CHP üyesi olarak da demokrasi mücadelesini sürdürürken kişiliği ve insan sevgisiyle örnek olduğunu'' ifade etti.

Aykut Oray'ın tiyatro ile 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda tanıştığını belirten Baykal, mesajında şunları kaydetti:

''Askerliği hariç o günden bu yana yaşamını kendi işini kurarak, tiyatroyla, sinemayla, insan hak ve özgürlüklerini savunmakla sürdüren Aykut Oray, CHP'ye de üye olup hem örgütlü topluma inancını göstermiş hem de elini taşın altına sokma, sorumluluk üstlenme kararlılığını göstermiştir. CHP'li siyasi kimliğine yaraşır, 'vatandaşa cart curt yok'' ve 'kaldır şu pislikleri' replikleriyle hafızalara yerleşen Aykut Oray'ın kaybı, sinema ve tiyatro dünyamız için olduğu kadar, ülkemizin demokrasi ve siyaset dünyası için de büyük bir kayıptır. Sinema ve tiyatro sanatçısı, siyasette yol arkadaşımız Aykut Oray'a rahmet, Oray ailesine, sinema ve tiyatro dünyası ile CHP'lilere başsağlığı ve sabır diliyorum.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN MESAJ YAYINLADI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, sinema ve tiyatro sanatçısı Aykut Oray'ın hayatını kaybetmesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Şahin'in mesajı şöyle:

''Sinema ve tiyatromuzun usta sanatçısı Aykut Oray'ın vefatından büyük üzüntü duydum. Türk sinema ve tiyatrosunun önemli isimlerinden olan Aykut Oray, milletimizin hafızasında seçkin bir yer edinmiş önemli bir sanatçımızdı. Aramızdan ayrılan merhum Oray'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sanat camiamıza başsağlığı ve sabır diliyorum.''

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER: 'TÜRK SİNEMASI VE TİYATROSU ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ YİTİRDİ

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Aykut Oray'ın vefatıyla Türk sineması ve tiyatrosunun çok önemli bir değerini yitirdiğini belirtti.

Türker, yaptığı yazılı açıklamada, sinema ve tiyatro oyuncusu Aykut Oray'ın vefatından dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu belirterek, ''Türk sineması ve tiyatrosu çok önemli bir değerini yitirdi. Siyaset dünyasında da yer alan Oray'ı Türkiye unutmayacak'' ifadesini kullandı. Masum Türker, şunları kaydetti:

''Sinema ve tiyatro alanına başarılarıyla damga vuran Oray, siyasette de önemli bir değerdi. Kendisini her zaman saygı ve sevgiyle anacağız. Türkiye Oray'ı unutmayacak. Oray'a rahmet; ailesine, yakınlarına, sanat camiasına, izleyicilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.''

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY: ORAY'IN VEFATINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUM

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sanatçı Aykut Oray'ın vefatı nedeniyle baş sağlığı mesajı yayımladı. Günay, yayımladığı baş sağlığı mesajında, ''Tiyatro ve sinemamızın değerli sanatçısı Aykut Oray'ın vefatından üzüntü duydum. Başarılı çalışmalarıyla gönlümüzde haklı bir yere sahip olan merhum Oray'a Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sanat camiamıza baş sağlığı diliyorum'' dedi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

Beşiktaş Kulübü, tiyatro ve sinema sanatçısı Aykut Oray'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, aynı zamanda Beşiktaş Kulübü'nün kongre üyesi olan Oray'ın vefatından duyulan büyük üzüntü dile getirilerek, şöyle denildi:

''Tiyatro ve sinema sanatçısı, değerli kongre üyemiz Aykut Oray'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan Aykut Oray, Beşiktaşlılığı ile her fırsatta övünürdü. Merhuma Allah'tan rahmet, camiamıza, ailesine, yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.''