700 hektarlık alan kül oldu

İzmir'in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında otluk alanda çıkan, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan ve 17 saatte kontrol altına alınabilen yangında 100'ü tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası ve makilik olmak üzere toplam 700 hektarlık alanın yandığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 11.08.2009 08:35 ABONE OL
Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının söndürülmesi için bölgeye hava gücünün yarısının yönlendirildiği, 9 uçak, 4'ü amfibik 7 helikopter, hava ve yer ekipleri, 100'e yakın arazöz ve 500'ün üzerinde işçinin söndürme çalışmalarına katıldığı, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makineleri ve arazözlerin de çalışmalara destek verdiği belirtildi.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Doğanbey Eski Köy tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları evleri boşaltmaları konusunda uyardı. Eski Köy'deki evlerin yanı sıra Ömür beldesindeki Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi'ndeki evler de boşaltıldı. Vatandaşlar yol kenarında bekletildi.

Görgü tanıkları, yangının başladığı sıralarda kendilerinin müdahale ettiğini ancak rüzgarın etkisiyle büyümesi üzerine jandarmanın kendilerini bölgeden uzaklaştırdığını ifade etti. Köylüler, hayvanlarının telef olduğunu söyledi.

Yangın söndürme çalışmalarını Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de izledi.ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KAHVECİ

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yangının gece boyunca ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirterek, yangının zorlu mücadele sonrasında sabahın erken saatlerinde tamamen kontrol altına alındığını ifade etti.

Yangında 100'ü tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası, makilik olmak üzere toplam 700 hektarlık alanın yandığını bildiren Kahveci, rüzgarın gece boyunca hem yangının yayılmasında etkili olduğunu hem de söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Can ve mal kaybı olmaması için bütün güçlerini bölgeye verdiklerini, gece boyunca çok yoğun çalıştıklarını ve yangının sabah tamamen kontrol altına alındığını kaydeden Kahveci, ekiplerin soğutma çalışmalarını sürdürdüğünü, bölgede tehlike olmadığını ancak bunun yangının yeniden başlamayacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Seferihisar'daki yangının bu yıl İzmir'in yaşadığı üçüncü büyük yangın olduğunu bildiren Kahveci, şunları kaydetti:

''İnşallah bu son yangını olur. Ülkemizde dün gece sadece bu bölgede değil 11 ayrı yerde yangın çıktı. Bunlardan 6'sı İzmir ve çevresinde. En ufak bir kıvılcım birkaç dakika içinde yangın çıkarabiliyor, bu bölge çok hassas. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgeleri bu aylarda yangın nedeniyle oldukça hassas. Vatandaşlarımızdan irtibat ve iş birliği beklentimiz var. Her ne şekilde olursa olsun açık alanda ateş yakmamalarını istiyoruz, yoksa küçük bir ateş büyük yangına neden olur. 'Ben bunu başka yere yaymam, kontrol altında tutarım' diyor ama gördüğümüz en ufak kıvılcım birkaç kilometre uzakta yeni bir yangını başlatabiliyor.

Bu yıl özellikle bahar, bu bölgelerde de çok yağışlı geçti. Büyük otlar oluştu, neredeyse bir metreye ulaşan otlar oldu, kurudu, tarım alanları, ormanların çevresinde büyük tehlike oluşturdu. Onun için çok daha dikkatli olmak zorundayız.''

Yangının çok büyük olduğunu ve çok korktuklarını ifade eden Kahveci, şöyle konuştu:

''Rüzgar kuvvetliydi ve otlar çok miktardaydı. Yerleşim yerleri vardı etrafta fazla miktarda. Yangının en tehlikeli zamanı gecedir. Ekipler müdahale ediyor ama göz gözü görmüyor. Dumanın, yangının içine ekip sokuyoruz, bu çok riskli. Teşkilatımız ve ekiplerimiz bunu başarıyla yerine getirdi. Gece boyunca biz de yangını sevk ve idare ettik. Yangın tamamen kontrol altına alındı.

Yangında 500-700 hektar arasında alan yandı. Bunun içinde 100 hektarı tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası, makilik. Kesin rakam, mahallinde yapılacak ölçümler sonucunda ortaya çıkacak.
Bu yangın bizim kayıtlarımıza göre insan kaynaklı olarak geçecek. Hasada alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra yanındaki meraya sıçramış, şüpheli olarak 'şu kişi yaptı' diye elimizde bilgi yok. Savcılık gerekli araştırmaları yapıyor.''

Kahveci, yeni bir orman konsepti oluşturacaklarını ifade ederek, ''Yangına dayanıklı ağaçlar dikme projesi başlattık. Bunu burada da uygulayacağız. Bundan sonraki süreçte yanan alanlarda kızılçam olmayan, reçineli olmayan yapraklı, gövdesinden ve yaprağından faydalanılabilecek, yangına dirençli, şeritler halinde yeni bir orman konsepti oluşturacağız'' diye konuştu.

İZMİR'İN KARABAĞLAR İLÇESİNE BAĞLI TIRAZLI KÖYÜ YAKINLARINDAKİ ORMANLIK ALANDA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Tırazlı köyü yakınlarındaki yoğun ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Tırazlı köyü civarındaki yoğun ormanlık alanda çıkan yangının ekiplerin çalışması sonucu kontrol altına alındığını bildirdi. Yangının nedeninin araştırıldığı belirtildi.