Çanakkale böyle kazanıldı

Çarşamba 12.08.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009
ABONE OL
ÇANAKKALE Savaşları sırasında 27'nci Alay Komutanı Yarbay Mehmet Şefik Aker'in, cephedeki bölüklerden gelen 'geri çekilme' isteğine karşı gönderdiği emir, 94 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Mehmet Şefik'in 3. Bölük Kumandanı Ahmet Necati Efendi'ye yazdığı mektupta, "Her neye mal olursa olsun, mevzinizi muhafaza edeceksiniz, icap ederse hepiniz orada gömüleceksiniz. Her ne maksatla olursa olsun oradan her kim ayrılırsa idam edeceğim" deniliyor. Tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, "Çanakkale 1915" adlı dergisinin son sayısında Mehmet Şefik'in, cephedeki askerlere gönderdiği 'emir mektubunu' yayınladı. Uslu, belgeyi bir vatandaşın, sahibi olduğu Seddülbahir Çanakkale Savaşları Müzesi'ne bağışladığını belirtti. Uslu, mektubun savaşta kara muharebelerinin başlangıcı olan 25 Nisan'dan üç gün sonra Arıburnu, Conkbayırı ve Kanlısırt bölgelerinde 57. Alay'la birlikte düşmana direnen 27. Alay Komutanı Yarbay Mehmet Şefik Aker tarafından ön saflardaki siperleri tutan 33. Alay 3. Bölük kumandanı Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'ye yazıldığını söyledi.

İDAM İHTARI!
15 Nisan 331 yani 28 Nisan 1915 tarihli mektup şöyle: "Kâğıdınızı aldım. İşgal ettiğiniz mevzi, yüzlerce askerimizin kanına bedel zapt olundu. Burada durmak adem-i imkândır (imkansızdır) gibi tabirat ve mütalaatı (fikir ve yorumu) bir daha görmek istemem. Her neye mal olursa olsun, mevzinizi muhafaza edeceksiniz, icap ederse hepiniz orada gömüleceksiniz. Tahkimatı ikmal edilip o mevzi temin edilinceye kadar, her ne maksatla olursa olsun oradan her kim ayrılırsa idam edileceğini kat'i surette ihtar eylerim. 27. Alay Kumandanı Kaymakam Mehmet Şefik..."

5 GÜN SONRA ŞEHİT

Uslu, Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'nin bu emre uyarak siperleri terk etmediğini ve emri aldıktan 5 gün sonra şehit olduğunu da söyledi.