Faciadan 60 saniyeyle kurtuldular

Bayrampaşa'da iki kişinin ölümüne neden olan vinç kazasının yaraları sarılmadan benzer bir kaza da Ümraniye'de meydana geldi. Atakent'te iki kişinin bir dakika önce park ederek indikleri otomobilin üzerine tonlarca ağırlığındaki vinç düştü. Facianın kıl payı atlatıldığı olayda ölümden dönen Ferit Ay "Allah bizi korudu." dedi.Edinilen bilgiye göre olay, saat 10.30 sıralarında Şenol Güneş Bulvarı Civan Sokak'ta meydana geldi. Bir sitenin yan duvarı üzerinde park halinde bulunan vinç, şoför Tarık Akar tarafından hareket ettirilirken sitenin bahçesine düştü. Site bahçesinde park halinde bulunan otomobillerin üzerine düşen toplarca ağırlığındaki vinç, korku ve paniğe neden oldu. Vincin altında kalan 34 FD 7379 plakalı otomobilin olaydan yaklaşık 1 dakika önce park edildiği ve içinde iki kişinin bulunduğu belirtildi. kaza sırasında ön tarafı havaya kalkan vincin yakıt deposu delindi. Çevreye akan yakıt görevliler tarafından depodan çekilirken, yangın ihtimaline karşı çevrede önlem alındı.

Olayın şokunu üzerinden atamayan ve kıl payı ölümden döndüğünü belirten Ferit Ay, "Her gün gazete aldıktan sonra otomobilimin içinde okuyordum. Bugün gazeteyi aldıktan sonra otomobilimden indim. Yanımda bir kişi daha vardı. İndikten yaklaşık bir dakika sonra büyük bir gürültü duydum. Geri döndüğümde aracımın üzerine vinç düştüğünü gördüm. Allah bizi korudu. Eğer inmemiş olsaydık şimdi can vermiştik." diyerek duygularını dile getirdi.

Kaza sırasında büyük panik yaşayan site sakinlerinden Ömer Bayraktar ise, "Vinç park halindeydi. İçinde kimse de yoktu. Birden büyük bir gürültüyle araçların üzerine düştüğünü gördüm. Olaydan kısa süre önce burada insanlar vardı. Resmen faciadan döndük." diye konuştu.

Bu arada, kazadan sonra olay yerine gelen polis ile site sakinleri arasında tartışma yaşandı. Polis ekiplerinin iş kazası olduğunu belirterek ona göre rapor tutmak istemelerine tepki gösterildi. Olayın iş kazası değil, ihmal olduğunu belirten vatandaşlar mağdur olduklarını söyledi.

Kazaya neden olduğu belirtilen vinç sürücüsü Tarık Akar, olay yerinde kendini savunarak, "Hareket etmek için ön ayaklarını kaldırıyordum. Birden devrilerek bahçeye düştü. Nasıl olduğunu anlayamadım." diye konuştu.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

BİZE ULAŞIN