'Göz, burun ve kulak damlası oruç bozmaz'

Diyanet'in "orucun hangi hallerde bozulup bozulmayacağı ile" ilgili sorulara verdiği yanıt net: "Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar orucu etkilemez"

Ramazan ayına sayılı günler kala, muayene ve tedavi yöntemlerinin oruca zarar verip vermeyeceğini merak eden hastalar, hastane ve il sağlık müdürlüklerini soru yağmuruna tutuyor. Yetkililer çözümü Diyanet İşleri Başkanlığı'na dilekçe göndermekte buldu. En sık sorulan sorular arasında göz, kulak ve burun damlası kullanmak iğne yaptırmak, kan alıp vermek, dil altı hapı kullanmak, burun spreyi ve diyaliz var. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanıtı ise kısa ve öz: "Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar orucu bozmaz." Dünya Göz Hastanesi Medikal Direktör Yardımcısı Op. Dr. Akın Banaz, göz muayenesi ve göz damlasının orucu bozduğu yönünde yanlış bir inanış olduğunu belirterek, "Periyodik olarak göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastalar Ramazan dolayısıyla tedavilerini ertelememeli" dedi.

ORUCA ÖZEL TEDAVİ PLANI
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Kartalkanat ise ultrason, MR veya kan verilmesi gibi tetkiklerin orucu bozup bozmadığı yönünde çok soruyla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi: "Biz hastalara gerekli tetkikleri yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak oruç tutmak kişinin kendi tercihi ile ilgili olduğundan, kararlı hastalarımızla bu sürece uygun bir tedavi planı hazırlamaya çalışıyoruz. Kalp, tansiyon ve şeker hastalığı dışında aktif mide rahatsızlığı olanlar, astım, alerji gibi ilaca bağımlı kronik hastalığı bulunanlar, Ramazan döneminde oruç tutmak isterse yeni tedavi planı yaptırmalı."

'SU VE GIDA İÇERİKLİ SIVILAR ORUCU BOZAR'
Astım spreyleri:
Rahat nefes almayı sağlamak amacıyla ağıza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz. Göz damlası: Damlanın çok az kısmının sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunduğundan orucu bozmaz. Burun damlası: Çok azı mideye ulaşır, bozmaz. Kulak damlası ve kulağın yıkattırılması: Kulak ile boğaz arasındaki kanalı kulak zarı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle orucu bozmaz. Dil altı ilaçları: Ağız dokusunca emilir, bozmaz. Endoskopi, kolonoskopi, makattan ultrason: Çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. İğne yaptırmak, hastaya kan vermek: Bozmaz. Diyaliz: Sıvı verilmeden yapılan hemodiyalizde bozulmaz. Vücuda gıda içerikli sıvı verilirse oruç bozulur. Kan vermek: Oruç tutan kişinin kan vermesi orucu bozmaz. Merhem ve ilaçlı bant: Deri üzerine sürülen merhem, ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

BİZE ULAŞIN