Ölümünden sonra müze hayali gerçek olacak

Üngör'ün enstrüman koleksiyonundan oluşacak müze hayalini gerçekleştirmek için Kültür Bakanı Günay talimat verdi. Adına müze ya da bölüm kurulacak

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
TBMM tarafından "Üstün Hizmet Ödülü" verilerek 101 Türk Büyüğü arasında gösterilen ve yalnız yaşadığı evinin önünde sokakta ölen yazar ve araştırmacı Etem Ruhi Üngör'ün (87) cenazesi toprağa verildi. Karacaahmet Şakirin Camisi'ndeki cenaze törenine kızı Zerrin Ergül, kız kardeşi Perihan Günberk, damadı Ertan Ergül, torunu Ceyda Ergül, yeğenleri, akrabaları ve İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile birlikte yaklaşık 30 kişi katıldı. Törene katılan İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, Üngör'ün müze hayaliyle ilgili talimat verdiğini belirtti. Bilgili, " Konuyu 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın gündemine de taşıyacağız ve onların kaynaklarını da kullanacağız. Kendi adına bir müze ya da bir müzik müzesinde kendi adına bir bölüm oluşturacağız" dedi.

VEFASIZLIĞA TEPKİ
Üngör'ün yaşadığı vefasızlığı cenaze töreninde de gördüğünü söyleyen yakın dostu enstrüman yapımcısı İsmail Arısan, "En son isteği internet sitesi kurmaktı. Bu konuda oğlumdan yardım aldı. Her türlü dokümanı hazırdı ancak bunu da gerçekleştiremedi. Dünyada bir daha bir araya getirilemeyecek nadide koleksiyona sahipti. Anadolu'yu tek tek dolaşarak büyük sıkıntılar içinde topladı. Maaşını bu işe yatırırdı. Hayatını verdi ama umduğunu bulamadı" diye konuştu. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üngör'ün vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı.

BUGÜN NELER OLDU