Son filmini çekti ve sahneden son kez indi

"Bizimkiler"den biri daha öldü. Sert görünüşlü ama yumuşak kalpli aktör Aykut Oray'ı Köyceğiz'de yitirdik

Çarşamba 12.08.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009
ABONE OL
Türk Sineması'ndan bir yıldız daha kaydı. "Bizimkiler" dizisindeki "Katil" tiplemesi ve "Vatandaşa cart curt yok" repliğiyle hafızalara kazınan Aykut Oray, 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ni izlemek için gittiği Köyceğiz'de hayatını kaybetti. Beyin kanaması geçirdiği düşünülen Oray'ın cesedini, kaldığı otel odasında sanatçı arkadaşı Nebahat Çehre buldu. Yaklaşık dört gündür Muğla Köyceğiz'de olan Oray, önceki gece Ekrem Bora ve Nebahat Çehre ile birlikte festivalde yayınlanan "Gökten Üç Elma Düştü" filmini izledi. Saat 23.00 sıralarında "Böbreklerim ve sırtım ağrıyor" diyerek otele döndü. Panorama Otel'in 102 numaralı odasında istirahate çekilen Oray, sabah kahvaltıya inmedi. Meraklanan Nebahat Çehre, otel görevlileri ile birlikte odasına girdiğinde Aykut Oray'ın cansız bedeniyle karşılaştı. Beyin kanaması geçirdiği düşünülen Aykut Oray'ın cenazesi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

AYKUT ORAY FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SON DURAK KÖYCEĞİZ
Çehre, "Gün boyu birlikteydik. İztuzu Plajı'na gittik. Akşam film izledik. Onu odada bulduğumuzda üstünü bile değiştirmemişti, giysileriyle duruyordu. Sanırım odaya gelir gelmez hayatını kaybetmiş" dedi. Oray ile filmi yanyana izleyen Gül Erda, "Keşke yalnız başına otele göndermeseydim" diye konuştu. Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ise Aykut Oray'la 10 yıllık dostlukları olduğunu belirterek, "Köyceğiz büyük bir dostunu kaybetti. Oray, festivale film çekimleri nedeniyle katılmayacaktı. Ama Köyceğiz halkına sevgisinden ötürü katıldı. Onun anısını yaşatacağız'' diye konuştu.

SON FİLMİ "DOSTUM DOSTUM"

Aykut Oray'dan geriye festivalin açılışında, Türk Sineması'na katkıları nedeniyle aldığı plaket, bu sırada çekilen fotoğraflar ve çekimleri 10 gün önce tamamlanan "Dostum Dostum" filmi kaldı. Filmin yönetmeni Mehmet Aydın, "Pazartesi günü dublaja başlayacaktık. Aykut Bey, kendi sesini kullanmak istemişti" dedi.

EN UZUN SÜREN DİZİNİN YILDIZLARI TEK TEK KAYDI
"BİZİMKİLER" dizisinin yıldızları birer birer aramızdan ayrıldı. Dizide Şükrü Bey'in karısı Nazan'ın ağabeyi rolünde olan Yaman Okay, 1993'te yaşamını yitirdi. "Hüsnü Dede" rolündeki Orhan Çağman ise 1997'de vefat etti. "Leyla Babaanne" Güzin Özipek, 2000'de; "Yengeç" karakterini canlandıran Savaş Yurttaş 2002'de kansere yenik düştü. "Halil" karakterini canlandıran Oktay Sözbir ile "Sabri Bey" rolünü oynayan Mehmet Akan ise 2006'da hayatlarını kaybetti. "Şükrü" karakterini canlandıran Savaş Dinçel de 2007'de yaşamını yitirmişti.

ANKARA'DAN KÖYCEĞİZ'E BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI YAĞDI
AYKUT
Oray'ın vefatının ardından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve sanatçının koyu taraftarı olduğu Beşiktaş Spor Kulübü (BJK) başsağlığı mesajı yayımladı.

TAŞ GİBİ ÇOCUKTU, ÇOK ŞAŞIRDIM
EROL GÜNAYDIN: Çok değerli bir arkadaşımdı. Çok birikimli, yetenekli ve mütevazı bir adamdı. Çok da sağlıklıydı. Taş gibi çocuktu. Hâlâ inanamıyorum.
MEHMET ALİ ERBİL: Kendini tamamen sanata adamış, ender insanlardan birisiydi. Karakteriyle şov dünyasında özel bir yer edinmişti. Hayatımda boşluğunu doldurmak çok zor olacak.
GANİ MÜJDE: Hem usta oyunculuğuyla, hem de sempatik vatandaş kimliğiyle önemli izler bıraktı. İyi eğitimli, alçakgönüllü, mükemmel bir arkadaştı.
ERDAL ÖZYAĞCILAR: Şoktayım. Çok üzgünüm. İnanmakta zorlanıyorum.
RUTKAY AZİZ: Daha on gün önce beraberdik. Demokrasi ve barıştan yana bir büyüğümüzdü. İyi de bir Beşiktaşlı'ydı. Acımız çok büyük.
UMUR BUGAY: İnandığı her şeye kendini tam anlamıyla veren bir insandı. Aydındı, duyarlıydı. Bizimkiler dizisinde "Katil Yavuz" rolünü oynamasına rağmen yumuşak gönlünü, hayata ve insanlara duyduğu aşkı çok iyi ifade edebilmiştir.
ERCAN YAZGAN: 45 senelik arkadaşımdı. Mesleğe 50 yılını vermiş babalar gibi bir oyuncuydu. Çok üzgünüm, ağlamaktan konuşamıyorum. İçim yanıyor. Taş gibi adam gitti.
FERDİ TAYFUR: Şekerpare gibi bir insandı. Kalp rahatsızlığı olduğunu söylemişti ama kötü bir sürpriz oldu.

AYKUT ORAY KİMDİR?
13
Ekim 1942'de İstanbul'da doğan Aykut Oray, 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda tiyatroya başladı. "Bizimkiler" dizisindeki "Katil" rolüyle tanındı. "Yazlıkçılar" dizisiyle ekrandaki kariyerini sürdürdü. CHP'ye üye olarak politikada yer aldı. Marmara Güzel Sanatlar Sinema-TV bölümünde oyunculuk dersleri veriyordu.