Yürek sızlattı

İzmir'de bir günde 11 ayrı yerde yangın çıktı. En büyüğü olan Seferihisar'daki evleri kül ederken, 700 hektar ormanı da yok etti. Yangın sonrası manzara felaketi gösterdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
İzmir'in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey körfezinde hasadı tamamlanan bir tarlada 'insan eliyle' başlayan ve yerleşim yerlerine de sıçrayan orman yangını, 17 saatte kontrol altına alındı. 700 hektarlık alan küle dönerken havadan çekilen fotoğraflar, yangının boyutunu gözler önüne serdi. Seferihisar Doğanbey mevkiinde önceki gün saat 15.00 sıralarında otluk alanda başlayan ve kısa sürede ormanlık alana yayılan yangının söndürülmesi için havadan dokuz uçak, dördü amfibik yedi helikopter, karadan ise 100'e yakın arazöz ve 500'ün üzerinde işçi çalıştı. Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak'tan da iş makineleri ve arazözler destek verdi. Eski Köy'deki evlerin yanı sıra Ömür beldesindeki Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi'ndeki yazlıklar boşaltıldı. Gece boyu karadan devam eden yangın ancak dün sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Yangında 100'ü tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası, makilik olmak üzere toplam 700 hektarlık alanın yandığını bildiren Orman Bölge Müdürü Adnan Kahveci, rüzgârın gece boyunca hem yangının yayılmasında etkili olduğunu, hem de söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini açıkladı. Yangının insan kaynaklı bir sebepten çıktığını belirten Kahveci, "Bu yangın kayıtlarımıza 'insan kaynaklı' olarak geçecek. Hasada alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra yanındaki meraya sıçramış, şüpheli olarak 'şu kişi yaptı' diye elimizde bilgi yok. Savcılık gerekli araştırmaları yapıyor'' dedi.

3'ÜNCÜ BÜYÜK YANGIN

Seferihisar'daki yangının bu yıl İzmir'in yaşadığı üçüncü büyük yangın olduğunu bildiren Kahveci, ''İnşallah bu son yangını olur. Ülkemizde dün gece sadece bu bölgede değil, 11 ayrı yerde yangın çıktı. Bunlardan altısı İzmir ve çevresinde. En ufak bir kıvılcım birkaç dakika içinde yangın çıkarabiliyor, bu bölge çok hassas. Bu yıl özellikle bahar, bu bölgelerde de çok yağışlı geçti. Büyük otlar oluştu, neredeyse bir metreye ulaşan otlar oldu, kurudu, tarım alanları, ormanların çevresinde büyük tehlike oluşturdu. Onun için çok daha dikkatli olmak zorundayız'' diye konuştu. Yangına müdahale eden ekipler, yangının başladığı andan itibaren bölgeyi havadan fotoğrafladı. Söndürme çalışmaları sırasında çekilen fotoğraflar yangının büyüklüğünü yansıtırken, gündüz çekilen fotoğraflarsa yürek yakan manzarayı gözler önüne serdi. Fotoğraflarda, yangının yerleşim alanlarının çok yakınına kadar ulaştığı ve ormanlık alanın kül yığını haline geldiği görüldü.

BİRİ BİTTİ ÖTEKİ BAŞLADI

Soğutma çalışmaları sırasında zaman zaman alevler yükselirken, bir grup vatandaş bölgede inceleme yapan Müdür Kahveci'ye tepki gösterdi. Vatandaşlar, soğutma çalışmalarının geç yapıldığını iddia etti. Aynı saatlerde İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Tırazlı köyü yakınlarındaki ormanlık alanda da yangın çıktı. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

BUGÜN NELER OLDU