Bilge Köyü'nde okul sevinci

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü'nde 44 kişinin öldürülmesiyle yaşanan katliamın izleri eğitimle silinecek. Devlet, 4 Mayıs 2009'da köyde yaşanan katliamda hayatını kaybeden 44 kişinin ardından geriye kalan 62 yetim çocuğun okutulması için Bilge Köyü'nde ilköğretim okulu, ana sınıfı ve sağlık ocağı yaptırıyor.

Perşembe 13.08.2009 16:25
ABONE OL
Köyde yapımına başlanan 8 derslikli ilköğretim okulunun 45 günde bitirilmesi, yeni eğitim öğretim sezonuna yetiştirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

Bilge Köyü'nü eğitim yuvası haline getireceklerini belirten köy muhtarı Abdurrahman Çelebi, "Olaydan sonra devletimiz 8 derslikli ilköğretim okulu, ana okulu ve sağlık ocağı yaptırmak için harekete geçti. İlk olarak okulun inşaatı başladı. Okul 45 günde bitirilip yeni eğitim öğretim sezonuna yetiştirilecek. Burada kalan 62 yetim çocuğumuzu bu okulda okutacağız. Köy muhtarı olarak eğitime büyük önem veriyorum. Bu çocuklarımın okuması için gerekirse malımı mülkümü satıp okutacağım. Yeter ki cahil kalmasınlar. Okuyup adam olsunlar." dedi.

Çocukların eğitimi için her türlü fedakarlığa hazır olduğunu vurgulayan muhtar Abdurahman Çelebi, "Çocukları okutmak için bütün kolejlere vermeye hazırım. Yeter ki bu çocukları okutsunlar. Şu an 4 çocuğumuzu okutmak için Daruşşafaka eğitim kurumlarına gönderiyorum. Devletin desteği ile diğer çocuklarımı isteyen kolejlere gönderebilirim. Eğitim için her türlü fedakarlığa hazırım." şeklinde konuştu.

Olayda annesi Ayşe ile babası Abdulkadir Çelebi'yi kaybeden 10 yaşındaki Zeynep Çelebi, okuyup doktor olacağını ve hastaları iyileştirmek istediğini söyledi. Olayda annesi Yıldız, babası Salih Çelebi'yi kaybeden 10 yaşındaki Ali Çelebi ise polis olmak istediğini belirtti. Suçluları cezalandırmak için okuyup polis olacağını anlatan Çelebi, "Olayda anne ve babamı kaybettim. Artık tutunacağım bir dal kalmadı. Şimdi benim bir hedefim var. O da çok okuyup topluma faydalı olmak. Bunun için İstanbul'a gidip orada okuyacağım." şeklinde konuştu.

Bilge Köyü'nde yaşanan katliamda anne ve babalarını kaybeden Zeynep Çelebi, Hilal Çelebi, Remziye Çelebi ve Ali Çelebi, önümüzdeki günlerde okumak için İstanbul'da bulunan Daruşşafaka Eğitim Kurumları'na gönderilecek.