Oruçlulara deniz uyarısı!

Ramazan ayında oruç tutacak tatilciler, su yutmadıkları sürece deniz ya da havuza girmelerinde sakınca yok. İlahiyatçılar "Bikini orucu bozmaz ama günah" diyor

Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesi, tatilcileri oruç tutarken denize ya da havuza girilip girilmeyeceği konusunda tedirgin etti. İlahiyat profesörleri denize girmenin banyo yapmak ile eş olduğunu, su yutmadıkça orucu bozmayacağını söylese de, ağız ve buruna su kaçırmama uyarısı da yaptı. Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, cilde sürülen kremlerin orucu bozmayacağını söylese de, bikiniyle denize girmeyi doğru bulmuyor. Ateş, "Kadının o şekilde giyinmesi orucu bozmaz ama günâh. Erkeğin bikini, mayo giyen kadına bakması da orucu bozmaz ancak dinimizce haramdır. Oruç ayrı bir şey. Yeme, içme ve cinsel münasebet orucu bozar. Kişi oruç tutuyorsa tüm vücuduyla tutmalı, sadece midenin aç kalmasıyla değil" diye konuştu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Fayda, oruçluyken insanların günah işlememeye çalıştığını, orucun her türlü günahı önlemesi gerektiğini belirtti. Fayda, "Mesela erkekler, bikinili kadına bakmamalı. Bunun dışında kişi istediği gibi denize girebilir. Su yutmazsa sorun yok. İnsanlar çeşit çeşit, ağızlık burunluk takarak yüzenler var" dedi.

ACEMİLER DİKKAT!
Eski Diyanet İşl. Bşk. Prof. Dr. Süleyman Ateş
"DENİZE girmek, banyo yapmak orucu bozmaz. Ama ağız ve buruna yanlışlıkla su kaçarsa elbette oruç bozulur. Kaçırmadan da yüzmek mümkün. Yıllardır denize girerim ve hiçbir sorun yaşamadım. Acemi olan, kendine güvenmeyen oruçluyken denize girmesin. Midelerine su kaçabilir."

SU YUTMAYIN YETER
İlahiyat Profesörü Saim Yeprem
"HAVUZ ve denize girmekle oruç bozulmaz. Orucun bozulması için dışarıdan vücuda bir şey girmesi lazım. Su yutmak gibi oruca ters düşen davranışta bulunmamak gerekir. Kişilerin oruç tutabilmek için tatilden dönmeyi düşünmesi ise kendi takdirleri ama rahatlıkla devam edebilirler."

BİZE ULAŞIN